Denodenně se na nás z médií valí zprávy ohledně prohlubujících se problémů Řecka. V pozadí ale zůstávají i další ekonomiky, kterým nechybí příliš mnoho, a mohou se ocitnout bez zájmu investorů dál financovat svůj vysoký dluh.

Kromě těch periferních zemí jako je Portugalsko nebo Španělsko se o dalších adeptech na zahraniční pomoc hovoří například o Itálii nebo Belgii. Jak jsou na tom tyto státy po ekonomické stránce? Neschovává se ve stínu řeckých problémů další tikající bomba pro Evropu?

 

ALEŠ MICHL

Aleš Michl vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a absolvoval letní universitu London School of Economics and Political Science ve Velké Británii.

Svou profesní kariéru začal jako redaktor a analytik Hospodářských novin se zaměřením na domácí ekonomiku. Od roku 2004 působil jako poradce místopředsedů vlády pro ekonomiku Jiřího Havla a Martina Jahna.

V červnu 2006 se stal členem analytického týmu Raiffeisenbank. Na starosti má prognózy makroekonomického vývoje a devizových trhů.

Podle oslovených ekonomů serverem IHNED.cz jsou obě zmíněné země dostatečně konkurenceschopné naproti ostatním ekonomikám z periferie eurozóny.

Veřejný dluh Belgie dosahuje v poměru k HDP ke 100 procentům. Na celkovém dluhu zemé eurozóny se podílí "jen" pěti procenty.

Dluh Itálie ale nabyl masivních rozměrů. Tvoří zhruba čtvrtinu celkového dluhu zemí eurozóny. Veřejný dluh v poměru k HDP se u této jihoevropské země dostal ke konci minulého roku na 120 procent (Řecko přitom ke konci roku mělo tento ukazatel na hodnotě 142 procent, pozn. redakce).

I přes to se jak Belgie, tak zejména Itálie těší důvěry investorů. A to je ta nejpodstatnější věc pro tyto země.

Je ale tento stav udržitelný? Co by se muselo stát, aby důvěra investorů v tyto země opadla? Jaké mají Itálie, Belgie, případně Velká Británie výhody oproti ostatním problémovým ekonomikám? A neohrozí angažovanost bank v Řecku Francii a Německo?

Na Vaše dotazy odpovídal makroekonom a portfóliový stratég Raiffeisenbank Aleš Michl.

 


Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Milan
Dobry den, pane Michle, jak moc muze recka resturkturalizace dluhu dopadnout na nemecke banky potazmo cele hospodarstvi zeme? Nemuze to pak ovlivnit i nas?
Dobrý den! Díky ihnedu za pozvání! 2 proti otázky: Co je to přesně to slovíčko "restrukturalizace"? Může být "malé" Řecko s podílem do 3 procent na celkovém HDP evropským Lehman Brothers? První odpověď nadefinuje politik anebo kravaťák z MMF a sdělí to podle mě o nějakém víkendu. No a ta druhá odpověď, pokud politici neřeknou jasně plán B (plán A - úvěrování - selhal), tak ano...
AM
Zdeněk Janata
Dobrý den pane Michle, 1) mohu se zeptat na Váš názor: kdy se rozpadne Eurozóna- Bude to hned po řeckém návratu k drachmě/nebo se bude ještě "bojovat" o další země 2) Je známo jaká je expozice Societé Generale; Erste Bank a UNICREDITO v nejohroženějších zemích /Řecko, Itálie, Španělsko, Portugalsko? 3)Jak funguje trh, na kterém se pojišťují dluhopisy: a)jsou tato pojištění něčím zajištěna/existují zde reálná a likvidní podkladová aktiva? b)pokud taková reálná a likvidní podkladová aktiva neexistují, není toto důvod snahy ECB, potažmo Eurozony k tomu, že se snaží, či spíše snažily, Řecko udržet nad vodou? c) pokud platí b), pak co můžeme očekávat po rozpadu Eurozony? děkuji
1) ASAP, ale euro přežije 2) Všechny ty banky mají placené mluvčí, tak ať se pochlapí... 3) CDS? Nepřeceňuji, raději si dávám do grafů výnosy dluhopisů a srovnání třeba PIGS vs Německo... Vlastní měna může Řekům & spol. pomoci vrátit konkurenceschopnost, budou-li mít chuť. Přechod zpět je ale také na Nobelovu cenu, jako teorie utváření měnové unie. Z "řeckého" eura se dá totiž snadno a rychle utéct, koupit si zahraniční aktiva v Německu... To se samostanou měnou je to jiné, tam se vám hýbe kurs, ten to tlumí, vyrovnává ekonomiku...
AM
lukem
Vážený pane Michle, Můžete prosím přiblížit, jak velkou sumu vládních dluhopisů problematických zemí jihovýchodní Evropy - tzn. v Řecku, Portugalsku, Španělsku a Itálii - má celá skupina Raiffeisen Bank ve svých aktivech a porovnat tuto sumu s kapitálem finanční skupiny? Děkuji.
Za ČR mohu, po konzultaci s naším mluvčím, říci, že česká Raiffeisenbank nemá v těchto rizikových zemích ani korunu, do podobně nesmyslně riskantních projektů se nepouštíme. A náš mluvčí dodává: Celá skupina RBI má ve státních dluhopisech zemí PIGS zainvestováno 365 milionů eur. Z toho drtivá většina v Itálii, v Řecku není v bankovní knize ani euro. Vlastní kapitál RBI ke konci března činil 12,574 miliardy eur.
AM
Karel
Dobry den, zajimalo by me, jak je na tom Italie socialnich vyhod, jestli se v necem nepodoba Recku? Rikate, ze Italove trpi nizkou produktivitou prace, ale co dalsi oblasti jako je duchodovy system atd? Nejsou k sobe Italove prilis stedri podobne jako v minulosti Rekove? Dekuji za odpoved.
Loni generální ředitel italské automobilky Fiat Sergio Marchionne řekl, že firmě by se dařilo lépe bez jejích ztrátových továren v Itálii. „Produktivita všech pěti italských závodů nedosahuje v současnosti produktivity jednoho podniku, který má Fiat v Polsku.“ Turínští zaměstnanci automobilky mají zvláštní znamení - jsou obzvláště náchylní k nemocem v pondělí, v pátek a po fotbalových zápasech. Takže žádný fotbal. Letos to bude rok ragby (na podzim začíná šampionát). PS Alena Šeredová by měla zůstat v Česku!
AM
froggy
Dobrý den, chci se optat, v obecné rovině, jestli dceřiná banka může přežít pád mateřské banky, anebo s matkou automaticky padá i dcera? Děkuji.
Ptal bych se spíše: Jak mohou krach daného státu v měnové unii přežít tamní banky? Když jsem chodil do školy, učili nás, euro je dobré, protože eliminuje kursové riziko. Národohospodářský pohled je ale jiný: Kursové riziko sice v Eurozóně zaniká, ale jakoby se převtělilo do kreditního rizika...
AM
Tonda
Dobry den, Belgie ma vcelku vysoke zadluzeni, ale urcite je ekonomicky konkurenceschopne vice nez kterakoliv jina problemova ekonomika. Co by se ale stalo, kdyby v Belgii nebyla sestavena radna vladna az do pristich voleb v roce 2014? A jaky dopad by na tuto zemi melo pripadne snizeni ratingu od agentur? Diky za odpoved. T.
Jednotkové náklady práce (změna mezd versus změna produktivity práce): 2005=100, sektor průmysl, aktuální čísla, zdroj OECD Belgie: 105,9 ČR: 90,7 Německo: 105,8 Irsko: 66,8 Řecko: 142,7 o tom to je, o konkurenceschopnosti průmyslu belgické, německé firmy drží celkem OK růst mezd s produktivitou české firmy mají mou poklonu irským nic jiného nezbývalo než sekat náklady a propouštět a nejvíce pokročily v konkurenceschopnosti řeckým firmám je to jedno. Ta země mluví o reformách, ale jejich jednotkové náklady práce vzrostly od 2005 v průmyslu o 42,7 procent... Taková země si bankrot zaslouží...
AM
Kuzma
2OT Otázka spíš je, jestli Belgie a Itálie budou ve stavu odolávat tíži vlastních dluhů poté, co (na dluh) budou muset zachránit Španělsko (+podruhé Řecko, možná podruhé Irsko, ...). Budou? O budoucnosti EU, USA a JP mám docela představu (demografie+dluh+socialismus je smrtící kokteil). Ale co Čína? Jaké by pro svět byly následky krize tam? Vyšší inflace? Jasný je dopad na průmyslové komodity, ty půjdou dolů. Ale co drahé kovy? Klesne po nich v případě krize v Číně tamní poptávka (díky propadu koupěschopnosti), nebo naopak díky nervozitě a inflaci po nich poptávka stoupne?
Úvaha: Jak Čína funguje ve zkratce? Potřebuje, aby Američané a Evropané utráceli o 106. Aby vyčerpali limit na kreditce. I na druhé kreditce. Na třetí... Tím se jim zvyšuje export. Teď jde o to, jestli se tohle schéma může změnit. Pokud ano, obrátí se to proti Číně. Změní se, pokud se státy a občané směrem na západ od Číny budu méně zadlužovat (Američané na to mají takové pěkné slovíčko „deleveraging“.) Pak, pokud má Čína udržet rekordní růst, musí pozvednout vnitřní ekonomiku a postavit to na ní, nikoliv jen na exportu. Tedy další vládní fixní investice - další nové silnice, budovy, továrny, další nové úvěry firmám a lidé musí začít více utrácet... Jenomže, (a) již teď vytvoří fixní investice v Číně 50 procent HDP. Nejde donekonečna takto stavět a stimulovat ekonomiku, protože skončíte s kupou nadbytečných kapacit a spoustou špatných úvěrů. Je to prostě stejný bankovní socialismus, který nefungoval v ČR v 90. letech a vybublal i v Americe do krize či recese - jak kdo chce. (b) Pak ale je třeba více čínskou ekonomiku postavit na domácnostech, spotřebě domácností. Spotřeba domácností vytvoří v Číne zhruba 36% HDP. To je polovina toho co v Americe a 2/3 toho co v Evropě. Číňané ale nemají tak rozbujelý sociální systém jako pohodoví Evropané. V Číně se musí makat, aby bylo na stáří a pro děti na privátní školu. Tato argumentace mě vede k domněnce, že v Číně brzy bude recese. Že se to nedá donekonečna utáhnout...
AM
Simona
Dobry den, jak je na tom vubec ted Britanie? O te se taky drive mluvilo jako o zemi, ktere nebezpecne roste dluh a musi sahnout k usporam. Ted wse ale o ni vcelku moc nepise. Znamena to, ze Britove jsou z nejvetsiho nebezpeci venku?
A mohu Vám dát kvíz? Španělsko mělo loni nižší vládní dluh (60,1 % HDP) než Velká Británie (80 % HDP). Španělsko mělo loni nižší roční deficit státního rozpočtu (-9,2 % HDP) než Velká Británie (-10,4 % HDP). Když se kouknete na prognózy, tak se letos i za rok předpokládá, že Španělsko bude mít nižší deficit státního rozpočtu než Velká Británie (např. podle předpovědi OECD bude ve Španělsku deficit -4,4 % HDP v roce 2012, v Británii -7,1 % HDP). Proč je na tom tedy Španělsko hůře než zadluženější Velká Británie – soudě podle toho kolik musí platit za dluhopisy, respektive podle rozdílu úroku z dluhopisu dané země versus německého? Co vy na to? Proč zadluženější Británie by mohla vydat pětiletý dluhopis za něco kolem 2,1 procenta (Německo za 2,3 procenta), ale Španělsko za více než dvakrát tolik, za 4,6 procenta? Jedno z vysvětlení může být - Španělsko má společné euro, Británie libru. Když půjde Británie znovu do recese, kurs může oslabit a ekonomiku to třeba nakopne, pomůže to exportu. Když se situace v Británii zhorší, začnou se prodávat tamní dluhopisy, jim oslabí libra a znovu, ekonomiku, export to třeba podpoří. Ve Španělsku, když nechcete jejich dluhopisy, tak to ekonomiku nikoliv nakopne, ale nakope. A v Řecku típne.... Tohle je podstatná výhoda Británie XXX Španělsko naopak nemá v ekonomice kurzový přizpůsobovací a vyrovnávací mechanismus. A to je problém zvláště v zemi, kde trh práce jde k horšímu a horšímu již od diktátora Francisca Franca.
AM
Ladislav
Dobry den, co rikate na to, ze evropske penize, ktere miri do Recka vlastne svym zpusobem ulevuji Francii a Nemecku. Protoze kdyby Recko padlo, jakoze to je pravdepodobne, tak ztraty z jeho bankrotu pociti nejvice prave tyto dve zeme.
Ubezpečuji vás, že to poznáte i vy a vaše peněženka (kreditka)- vemte si výroky našich politiků: „Úvaha o možném navýšení nepřímých daní v Česku kvůli případným turbulencím na trzích v souvislosti s problémy Řecka a eurozóny je zcela na místě,“ prohlásil podle ČTK v pondělí ministr financí Miroslav Kalousek. Premiér Petr Nečas zase v neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že pokud by se prohloubila dluhová krize v eurozóně, je ochoten diskutovat i o případném zvyšování nepřímých daní. "Například DPH by nebyla 17,5, ale 19 procent," uvedl...
AM
Pavel Šimon
Zdravím pane Michle, věřím, že se shodneme na tom, že jednou tato hostina bez hospodského skončí. Jaký je váš odhad? Pavel Šimon
Pokud Christine Lagarde myslela svůj výrok "Euro je vzrušující dobrodružství" vážně, pak to typuji na poslední rundu. http://hn.ihned.cz/c1-47820230-euro-je-vzrusujici-dobrodruzstvi
AM
Mario
myslim si, ze recko uz dluhy splatit nemuze. proc nam politici nalhavaji, ze je jeste jina cesta? myslite si, ze to je jen politika, nebo se mnou nesouhlasite?
Řecko dluhy splatit může. Ale nechce se mu.
AM
Kuzma
Dobrý den, vlastně mám ještě jeden, třetí dotaz. Netýká se přímo EU, ale ono vše souvisí se vším: Jedná se o pokračování QE (QE3) v USA. Podle průzkumů mezi investory drtivá většina opravdu věří, že QE končí s červnem. Ale někteří ekonomové (z té menšiny dle mne příčetných) tvrdí, že USA s QE prostě přestat nemohou. Jednak se potřebují "vyinflatovat" z dluhu, jednak kvůli slabé ekonomice a vysoké nezaměstnanosti nemohou připustit růst úroků, ale hlavně: dnes prakticky nikdo kromě FEDu nekupuje US vládní dluhopisy. Když ne FED, tak kdo je bude kupovat? A pokud, tak za jaký úrok? A mohou si ho USA dovolit (a refinancovat v něm časem celý dluh)? Jedinou šanci pro USBondy vidím v řeckem způsobené panice v EU a úprku do "bezpečného" přístavu USA. Co sy o pravděpodobnosti QE3 (a jeho formě a rozsahu) myslíte Vy?
Doporučuji graf: Úroková sazba Fedu vs Taylorovo pravidlo, posledních 10, 15 let... Taylorovo pravidlo = Neutrální sazba + Inflace + [alfa (Infl – Infl cíl)] + [beta*2*(NAIRU-Nezam.)] Teď to vychází (předpoklad, alfa, beta =0.5) -1.60 = 2 + 1.00 + [0.50 (1.00– 2.00)] + [0.50*2*(5.00-9.10)] Takže, stále jakoby si ta ekonomika říkala o další a další peníze... Sazby mohou být minimálně 0, Taylorovo pravidlo doporučuje jít ještě dál... ...škoda, že sem ten graf nemohu vložit... HN, tohle je třeba zlepšit, žijeme ve světě Googlu, Applu a já sem nemohu vložit místo slov graf...
AM
Lubos
Dobry den. Predstavte si, pane Michl, ze mate moznost ovlivnit schvalovaci procesy, za co a jak Ceska Republika utraci. Jakou byste navrhl metodiku, kterou by se zvysila transparentnost, osobni odpovednost politiku za sva rozhodnuti, napriklad uplaceni svych volicu. Dekuji S pozdravem Lubos
Dopis Davida Camerona státním úřadům o plánech na zveřejňování údajů státní správy z 31. května 2010: „Od listopadu 2010 budou zveřejňovány online všechny nové položky výdajů ústřední státní správy nad 25 000 liber…“ “Od ledna 2011 budou zveřejňovány podle jednotlivých městských rad nové položky výdajů samosprávy nad 500 liber…“ Vyměnil bych jen jméno premiéra a měnu a nařídil bych to dopisem všem ministerstvům a úřadům v ČR. Říkám tomu rozklikávací rozpočet...
AM
Otto Helebrant
Vážený pane Michle, nejsem finančním odborníkem, ale zdá se mi, že se většina zemí stále více a více zadlužuje bez zjevného východiska z tohoto procesu. Je tento stav dlohodobě udržitelný nebo zákonitě směřuje něčemu jako je hyperinflace? Považujete naprostý kolaps finančního systému v souvislosti s globální finanční krizí způsobenou hypotetickým pádem Řecka, Španělska, Irska, Portugalska, Itálie a popř. i USA za reálný nebo tento extrémní scénář patří pouze do sci-fi? Mnohokráte děkuji za Vaše odpovědi.
Kdybych předpokládal kolaps, investuji do olova, konzerv a srubu. Věřím ale na děti, hypotéku, pravidelné investice do fondu životního cyklu, případně akcií... K inflaci - V příštích 3-5 letech nás čeká podle mě o trošku vyšší inflace než jsme byli zvyklí a zároveň větší regulace. Bude to období finanční represe. Tak velké zadlužení vlád vyspělých ekonomik bylo naposledy po druhé světové válce. Když se kouknete do historie, tak polovinu času mezi 1945-1980 byly výnosy ve vyspělých ekonomikách reálně, tedy po odečtení inflace, kolem nuly anebo v minusu. Aby se umazávaly státní dluhy. Proto doporučuji nemít všechny vaše úspory jen a jen ve státních dluhopisech (ano, mám na mysli třeba i vaše penzijní připojištění...)...
AM
Alex
Dobrý den, pane Michle, netěší se některé těžce předlužené evropské země důvěře investorů jen proto, že moderní dějiny bankrot významné evropské země zkrátka nepamatují a investoři jej tudíž nepokládají za žádné věrohodné riziko? Pokud ano, nestačil by pak precedentní krach jedné jediné země (třeba Řecka či Irska), aby se celá situace na trhu evropských státních dluhopisů radikálně změnila? Díky moc.
Žádný investor už jim dávno nedůvěřuje. Jen tlupa spekulantů a Evropská centrální banka.
AM
Bolševik007
Dobrý den. Mám pocit, že příčiny hospodářských potíží jsou jinde než je prezentováno. V případě Řecka a vůbec PIIGS to má být rozhazovačnost a všechny ostatní ekonomiky v důsledku toho maji mít potíže. Já si naopak myslím že primární příčinou hospodářských potíží Západu je jeho nekonkurence_schopnost vůči asijským ekonomikám, v současnosti Číně pak Indii a také to, že vzhledem ke zvýšené poptávce po surovinách jejich cena stoupla. Západ si své zdroje spotřeboval a rozvojové země ještě ne.Takže to je kromě levné prac. síly další konkurenční výhoda pro rozvojové země.Myslím si, že vyrovnávání těchto disproporcí je hlavní příčinou ekonom. potíží Západu jako celku a tyto potíže se nejvíce projevují v těch nejslabších ekonomikách EU. Zdraví B007
Jasně že je to o konkurenceschopnosti. Vemte si třeba HDP, ten "sexy" ukazatel. Vezmu-li období před recesí 1999-2007, pak největší růst HDP v Eurozóně měly: 1. místo Irsko, 2. místo Řecko, 3. Španělsko.... Proto sleduji raději jednotkové náklady práce, tržní podíl exportu, běžný účet, exportní marže, reálný kurs, finanční stabilita bankovnictví...
AM
Jirka
Dobrý den, pane Michle, napsal jste, že se evropské banky "mají pochlapit" a sdělit, kolik mají expozice v problémových regionech. Trochu mi chybí takové "pochlapení" u skupiny RB, za kterou nechcete mluvit. Nemyslíte, že by bylo vhodné to rovněž sdělit? Děkuji
Odpověděl jsem již "lukemu" jak nejlépe chlapácky umím: Za ČR mohu, po konzultaci s naším mluvčím, říci, že česká Raiffeisenbank nemá v těchto rizikových zemích ani korunu, do podobně nesmyslně riskantních projektů se nepouštíme. A náš mluvčí dodává: Celá skupina RBI má ve státních dluhopisech zemí PIGS zainvestováno 365 milionů eur. Z toho drtivá většina v Itálii, v Řecku není v bankovní knize ani euro. Vlastní kapitál RBI ke konci března činil 12,574 miliardy eur.
AM
Lubka
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je vhodná doba na nákup zlata, také by mě zajímalo co se stane s penězi v bankách např(ČS)když nastane bankrot Řecka? Děkuji za odpověď
Nakupuji ve slevách...
AM
Mája
Dobrý den, pane Michle. Dal byste si v současnosti raději typicky řeckou snídani (jogurt s ovocem a medem) nebo italskou (croissant, džem a nugeta)? Díky za odpověď a držím palce :-)
Pojďme posnídat počesku!
AM
adamec
dobrý den, jak k takovému zadlužení vlastně dochází, co je známo tak irsko je také zadluženo, ale štědrý sociální systém rozhodně nemá? kdo je pak zodpovědný za takovéto zadlužení země? těžko to přeci mohou být všichni občané - určitě ne ti co nemají volební právo. a nakonec zdali je takovéto zadlužení výsledkem systémové chyby, ve smyslu špatného nastavení vztahu státu a trhu, či se jedná o jakousi individuální krátkozrakost zadlužených - či dlužníků? děkuji mnohokráte za vaše odpovědi
Zodpovědný je vždy volič a hlavně nevolič s volebním právem. Díky moc za váš zájem. Držím palce, AM
AM

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist