Mýtné pro autobusy na dálnicích od prvního září nejspíš výrazně klesne. Návrh vládní vyhlášky počítá s tím, že se za autobusy už nebudou platit stejné částky jako za kamiony. Sazby za použití dálnic mají klesnout zhruba o polovinu a nebude se brát zřetel na počet náprav.

Dosud dopravce za autobus se třemi nápravami platí až dvojnásobné mýtné než za dvounápravový, a to i když má stejnou hmotnost. Stejně jako kamionoví dopravci také připlácí zhruba padesát procent během pátečního odpoledne. Autobusoví dopravci podle nové vyhlášky ročně ušetří 120 milionů korun a výběr mýtného klesne zhruba o necelá dvě procenta.

Autobusy mohou zlevnit

Dopravci novou vyhlášku vítají. "Ministerstvo dopravy při zvyšování mýtného na začátku roku slíbilo, že umožní, aby autobusy platily jiné mýtné než kamiony,“ připomíná Radim Jančura, šéf společnosti Student Agency.

Ta je v Česku v dálkové autobusové dopravě jedničkou a je tak jedním z největších plátců mýtného v zemi. Ročně jde nyní zhruba o čtyřicet milionů korun. Podle Jančury je současný systém mýtného nesmyslný, protože třínápravové autobusy lépe rozkládají svou hmotnost a silnice šetří, přesto platí více.

Snížení mýtného by se mohlo odrazit i na ceně jízdenek.

"Vliv to mít může, ale uvidíme, jak se bude vyvíjet cena nafty. Ta nyní rostla a my jsme zatím nezdražovali,“ předpokládá Jančura.

null


Čtěte více v Hospodářských novinách

Grafika: Podívejte se, jak autobusům klesne mýtné