Obrovské davy protestujících se v úterý scházejí v ulicích Atén. Veřejná doprava se z většiny zastavila, protestující zablokovali přístav Pireus. To jsou jen vybrané důsledky nastávající 48 hodinové stávky v Řecku proti úsporným opatřením vlády.

Řecký premiér Jorgos Papandreu v pondělí řekl, že pouze jeho úsporný program v hodnotě 28 miliard eur postaví zemi opět na nohy. Pokud by ho zákonodárci nepřijali, Řecko by nedostalo další tranši ve výši 12 miliard eur a zemi by během pár týdnů došly úplně peníze.

STÁVKA ŽIVĚ NA IHNED.CZ

Řecká generální stávka živě na IHNED.cz.

Od 12:00 vám nabízíme živé zpravodajství ohledně řecké stávky, které bude doplněno aktuálními informacemi přímo z Atén od našeho zpravodaje Karla Tinla a názory mnohých odborníků. On-line můžete sledovat zde.

V úterý ráno bylo jen v samém centru Atén rozmístěno na pět tisíc policistů. Od 10 hodin tamního času (našeho v 9:00) se začalo před budovou parlamentu scházet dohromady několik tisíc stávkujících. Během dne se na místě očekávají další protesty, neboť tři hlavní odborové organizace v zemi organizují demonstrace nezávisle na sobě.

Generální stávka z většiny zastavila veřejnou dopravu, stávkují i doktoři, řidiči sanitek, novináři, ale hlavně většina zaměstnanců veřejného sektoru.

Velké protesty omezí i leteckou dopravu, ta bude v Řecku kvůli stávce leteckých dispeč úplně uzavřená hned dvakrát, a to mezi 7:00 a 11:00 a 17:00 a 21:00 místního času.

,,Všechny předsunuté lety odletěly mezi 02:00 a 03:00, letadla jsou už na cestě zpět. Další lety jsou plánovány na dobu mimo stávku," řekla ráno mluvčí letecké společnosti Travel Service Vlaďka Dufková. Nečeká proto v letecké dopravě žádné komplikace.

ŘECKÁ DLUHOVÁ KRIZE

To vše kvůli úsporným opatřením, které počítá například s dalším zvýšením daní, a to i pro lidi s minimální mzdou. ,,Tato opatření jsou masakrem práv zaměstnanců. Pro pracujícího to bude peklo. Stávka musí dát vše znovu do pořádku," říká Thanassis Pafilis, člen komunistické strany v Řecku.

Někteří protestující se nechali slyšet, že se budou snažit obklíčit budovu parlamentu, aby do něj zabránili vstupu poslanců. O úsporných opatřeních se bude v Řecku hlasovat ve středu a čtvrtek.

Socialistická vláda premiéra Jorgose Papandrea má v 300členném parlamentu většinu 155 poslanců. U tří z nich panují ale pochybnosti, zda plán podpoří, přičemž nelze úplně vyloučit, že se k nim přidají další. Plánovaná opatření jsou v Řecku velice nepopulární. Podle průzkumů s nimi nesouhlasí 70 až 80 procent lidí.

Pokud program parlament schválí, Řecko dostane další peníze z celkového úvěru ve výši 110 miliard eur od Evropské unie a Měnového mezinárodního fondu.

Evropští zástupci také začnou finalizovat konečnou podobu dalšího záchranného plánu, který by měl činit 120 miliard eur a měl by pomoct Řecku financovat svůj dluh do konce roku 2014.

ŽIVĚ NA IHNED.CZ: Od 12:00 vám nabízíme živé zpravodajství ohledně řecké stávky, které bude doplněno aktuálními informacemi přímo z Atén od našeho zpravodaje Karla Tinla a názory mnohých odborníků.On-line můžete sledovat zde.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist