Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu v úterý podle očekávání zvolila francouzskou ministryni financí Christine Lagardeovou výkonnou ředitelkou. Ta se tak stala první ženou v čele fondu od jeho vzniku po druhé světové válce. Lagardeová nastoupí do funkce 5. července na pětileté funkční období, informoval MMF po rozhodnutí rady.
Vítězství Lagardeové bylo jisté, když jí v posledních dnech vyjádřily podporu Čína, Rusko a Brazílie a dnes tento výsledek zpečetila podpora Spojených států. Rozhodnutí výkonné rady fondu přišlo jen několik hodin po souhlasném vyjádření amerického ministra financí Timothyho Geithnera.
Konkurentem Lagardeové byl guvernér mexické centrální banky Agustín Carstens. Toho podporovala jen většina Latinské Ameriky, Kanada a Austrálie.
Narodila se v roce 1956 v Paříži.
1981 Nastoupila jako advokátka v právnické kanceláři Baker & McKenzie. V roce 1999 se zde dostala až na nejvyšší pozici.
2004 Kromě samotného vedení advokátní kanceláře Baker & McKenzie začala odpovídat i za její strategii. V tomto roce zvýšila kancelář hrubý příjem o polovinu na 1,23 miliardy dolarů.
2007 Po krátké epizodě na ministerstvu zemědělství a rybolovu se stala v červnu francouzskou ministryní financí.
2010 Zůstala ministryní financí i po rozsáhlé rekonstrukci vlády v listopadu.
Vdaná, matka dvou dětí. Bývalá francouzská reprezentantka v synchronizovaném plavání
Lagardeová nastoupí do čela klíčové globální finanční instituce v době, kdy Evropou otřásá dluhová krize, rozvojové země chtějí výrazně větší slovo v rozhodování MMF a pověst instituce podkopal skandál dosavadního šéfa. Nejvyšší funkce ve fondu se uvolnila v květnu poté, co byl nucen rezignovat Dominique Strauss-Kahn po svém obvinění z pokusu o znásilnění pokojské v jednom newyorském hotelu.
Jan Macháček: Proč (ne)potřebuje MMF Evropana - čtěte ZDE
Ex-šéf MMF Strauss-Kahn čeká na verdikt soudu v "Hrobce" na ostrově - čtěte ZDE
Několik členů výkonného výboru vyjádřilo znepokojení kvůli nedokončenému vyšetřování Lagardeové ohledně její role v arbitráži z roku 2008, která rozhodla ve prospěch francouzského podnikatele a přítele současného prezidenta Nicolase Sarkozyho. Francouzský soud by měl rozhodovat o této záležitosti 8. července.
Kdo se mohl stát šéfem MMF?
Kritici Lagardeové vyčítají, že v ministerské funkci byla nevýrazná a spíše dělala hlavně to, co chtěl prezident Sarkozy. Lagardeové také podle kritiků chybí akademické vzdělání v ekonomii nebo ve financích a v těchto oblastech nemá žádné vyhraněnější názory.
Podle ekonoma firmy Jefferies International Marchela Alexandroviche jmenování Lagardeové uklidní finanční trhy, protože zajistí, že EU a MMF budou při řešení dluhové krize v eurozóně i nadále táhnout za jeden provaz. Naopak profesor Cornellovy univerzity a bývalý činitel MMF Eswar Prasad upozornil, že největší výzvou pro Lagardeovou bude ukázat, že neupřednostňuje evropské země na úkor ostatního světa.
Kdo se mohl stát šéfem MMF?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist