Česko by na případném krachu Řecka tratilo téměř nejméně z celé Evropské unie. České finanční instituce drží řecké dluhopisy za zhruba 3,4 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy neziskové společnosti Open Europe. Méně než Češi do Řecka investovali jen Lotyši, Litevci a Bulhaři.
Výpočty Open Europe kromě objemu dluhopisů ve finančních institucích zahrnují i finanční pomoc poskytnutou státem, či podíl na nákupu dluhopisů ze strany Evropské centrální banky (ECB).
Nejvíce jsou případným ztrátám v Řecku podle očekávání vystaveny dvě největší ekonomiky Evropské unie, tedy Německo a Francie. Německo a německé finanční instituce drží řecký dluh za celkem 83,76 miliardy eur (asi dva biliony korun) a Francie a francouzské finanční instituce za 81,73 miliardy eur (asi 1,9 bilionu korun).
Slovensko navzdory tomu, že v loňském roce na rozdíl od ostatních členů eurozóny odmítlo poskytnout Řecku úvěr, drží řecký dluh v celkové hodnotě 1,38 miliardy eur, tedy zhruba 33 miliard korun. To je zhruba desetkrát více než Česko a tento rozdíl ještě vzroste, pokud eurozóna schválí další záchranný program pro prázdnou řeckou pokladnu.
Na nové pomoci by se totiž měla podílet pouze eurozóna prostřednictvím vlastního záchranného fondu (EFSF). Původně se uvažovalo i o zapojení takzvaného evropského mechanismu finanční stability (EFSM), na němž se podílí i Češi, ale summit EU minulý týden tuto možnost vyloučil.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist