Už jen doladění posledních detailů dělí Českou zbrojovku Uherský Brod od obřího zahraničního kontraktu. Firma je před podepsáním smlouvy na výrobu 20 tisíc pistolí, samopalů a pušek v hodnotě více než 1,2 miliardy korun. Zákazníkem je policejní sbor jedné z arabských zemí.

Vyplývá to z informací, které se Hospodářským novinám podařilo získat ze zbrojařských kruhů.

"Nechci teď k tomu nic říkat. Můžu jen potvrdit, že jednáme s významným zákazníkem a jsme v závěrečných fázích dohody," řekl k tomu pro HN Lubomír Kovařík, generální ředitel České zbrojovky.

Obsahem dodávek mají být podle informací HN především modernizované pistole řady CZ 75, jichž má zbrojovka dodat zhruba deset tisíc kusů. Zbytek celkového počtu připadne zřejmě na samopaly CZ SCORPION EVO 3 a útočnou pušku CZ BREN 805. 

Pistole i obě nově vyvinuté zbraně si už objednala česká armáda. Česká zbrojovka totiž vloni vyhrála tendr na její přezbrojení. Za dodávky více než 14 tisíc kusů zbraní (převážně pušek) zaplatí stát 1,23 miliardy korun. BREN má v armádě nahradit legendární pušky – nesprávně nazývané samopaly – vzor 58. Oproti svému předchůdci je vybaven ráží kompatibilní s náboji užívanými většinou členských zemí NATO. To má zvýšit „komerční potenciál“ zbraně.

Dle informací HN bude nejspíš odběratelem nové zakázky jedna z bohatých zemí-monarchií z oblasti Perského zálivu jako Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty či Kuvajt. Vyloučit ale nelze ani Egypt či Irák.

 Proč mají zájem o české zbraně zrovna arabské země? Má na vývoz zbraní do těchto zemí Česká zbrojovka vůbec povolení? Co dalšího by tato zakázka mohla české firmě přinést? Jestli vás toto téma zajímá, více se o něm dočtete ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin.