Za první pololetí letošního roku byly vyhlášeny osobní bankroty u 5299 osob, což je více než dvojnásobek případů ze stejného období loňského roku.

Počet bankrotů firem přitom meziročně mírně poklesl, na 1174. Vyplývá to z analýzy společnosti CCB - Czech Credit Bureau. Podle ní bylo jen v červnu vyhlášeno 1012 osobních a 235 firemních bankrotů.

"Letos v červnu byl poprvé od roku 2008 počet bankrotů právnických osob nižší než počet bankrotů fyzických osob podnikatelů, i když nepatrně," uvedla vedoucí analytického oddělení společnosti CCB - Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Za prvních šest měsíců bylo vyhlášeno 1174 firemních bankrotů, z toho necelých 60 procent tvořily bankroty právnických osob (694) a zbytek bankroty fyzických osob podnikatelů (480 případů). Celkově se počet bankrotů v letošním prvním pololetí ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku zvýšil o 39 procent.

Počet bankrotů právnických osob meziročně dokonce mírně klesl, zato počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl v letošním prvním pololetí více než trojnásobný ve srovnání se stejným obdobím roku 2010.

"Avšak počet bankrotů vyhlášených v jednom měsíci s mírnými výkyvy nepřetržitě roste od července loňského roku, a to především v důsledku rychlého zvyšování počtu bankrotů fyzických osob podnikatelů," dodala Kameníčková.

Za šest měsíců roku bylo nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno v Praze (193 případů) a v Moravskoslezském kraji (189). Nejmenší počet firemních bankrotů vykázaly opět kraje Karlovarský (25) a Vysočina (28).

 

Ve čtyřech krajích se však počet firemních bankrotů meziročně snížil, v kraji Vysočina o čtyři procenta, v Pardubickém a Jihomoravském shodně o šest procent a v Praze o čtyři procenta.

 

Nejvýrazněji bankrotů firem přibylo v Ústeckém kraji, o 159 procent, v Moravskoslezském kraji, o 117 procent, a v kraji Libereckém, o 106 procent.

Osobních bankrotů v červnu meziměsíčně přibylo téměř o 18 procent. Nejvíce jich bylo v červnu vyhlášeno v Ústeckém kraji (158 případů) a v Moravskoslezském kraji (147). Nejmenší počet vykázal kraj Vysočina (19 případů) a Zlínský kraj (25).

Za šest měsíců letošního roku bylo nejvíce osobních bankrotů vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (833 případů) a v Ústeckém kraji (822 případů). Nejmenším počtem se může pochlubit kraj Vysočina (99) a Pardubický kraj (165).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru