Najímání nových pracovníků zaměstnavateli se v červnu ve Spojených státech téměř zastavilo a ekonomika vytvořila jen 18 000 nových míst, nejméně za devět měsíců.
Ekonomové jich přitom očekávali 90.000. Míra nezaměstnanosti nečekaně vzrostla z květnových 9,1 procenta na 9,2 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo práce.
,,A to je pro ekonomiku závislou na domácí spotřebě něco, jako když vás boxer Vladimír Kličko poplácá po zádech. Hned jdete do kolen. K tomu se přidá nulový meziměsíční nárůst mezd a veškeré naděje na procitnutí americké spotřeby jsou tytam," zhodnotil aktuální vývoj analytik Next Finance Martin Prokop.
,,Dnešní údaje z trhu práce tak pěkně zchladily naději, že americká ekonomika začíná po slabém prvním čtvrtletí zrychlovat," doplnil Václav Franče analytik Raiffeisenbank.
Ministerstvo také revidovalo směrem dolů údaj za květen. Zatímco podle předběžné zprávy vytvořili zaměstnavatelé v květnu 54.000 nových pozic, po revizi dnes ministerstvo uvedlo za květen jen 25.000 nových příležitostí.
Akcie reagovaly na zprávu poklesem a na devizovém trhu oslabil kurz dolaru za očekávání, že úrokové sazby zůstanou v USA nízké.
Ekonomiku brzdí vysoké ceny pohonných hmot, výpadky v zásobování po březnovém japonském zemětřesení a slabý trh s bydlením. Příjmy po zdanění, přepočtené vzhledem k inflaci, letos v USA stagnují.
Lidí bez práce opět ubylo, už jich je méně než 490 tisíc - čtěte ZDE
Počet Němců bez práce posunul dvacetiletá minima, ale trh čekal více - čtěte ZDE
Každý pátý Španěl je bez práce, situace se dál zhoršuje - čtěte ZDE
Šéf ekonomických poradců amerického prezidenta Austan Goolsbee po číslech o červnovém trhu práce ale zdůraznil, že ekonomice nehrozí druhá hospodářská recese za sebou. Vyzval přitom politiky k akci, aby soukromý sektor posílili.
Podniky v červnu vytvořily nejméně míst za déle než rok, a to 57.000. Ve státní správě ubylo za červen 39.000 míst kvůli fiskálním problémům místních a federálních úřadů. Nová čísla z trhu práce tak oslabila naděje, že se ekonomika po slabých posledních měsících chystá opět nabrat tempo.
Najímání nových lidí zpomalilo
Za poslední dva měsíce se najímání nových lidí do práce v USA výrazně zpomalilo; v předchozích třech měsících ekonomika vytvářela měsíčně 215.000 nových pozic. Spojené státy potřebují, aby měsíčně vznikalo 125.000 až 150.000 nových pracovních příležitostí, a trh práce tak vstřebával příliv nově příchozích.
Ve čtvrtek přitom mnozí ekonomové zvýšili své předpovědi, když agentura ADP uvedla, že najímání nových lidí v soukromých firmách bylo v červnu proti očekávání příznivější.
Známky zpomalení na trhu práce jsou nepříjemné pro administrativu prezidenta Baracka Obamy, která potřebuje, aby ekonomika vytvořila dost míst pro 14,1 milionu nezaměstnaných Američanů. Trh práce patří mezi největší obavy voličů, prezident Obama přitom bude usilovat o znovuzvolení již příští rok.
Zatím ekonomika vytvořila jen zlomek z osmi milionů pozic, o které přišla během hospodářské recese. Centrální banka Fed navíc nechystá další nákup obligací na podporu ekonomiky.
Zpráva ministerstva dodává, že se průměrná délka pracovního týdne zkrátila na 34,3 ze 34,4 hodiny. Průměrná hodinová mzda nepatrně klesla, což naznačuje, že inflační riziko z mezd neplyne, napsaly agentury AP a Reuters.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist