Příjemné překvapení, tak lze popsat dubnové údaje o nezaměstnanosti. Ta klesla na 8,6 procenta z březnových 9,2 procenta. Údaje v pondělí zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Dubnové číslo ještě předčilo odhady analytiků, kteří odhadovali pokles na 8,7 procenta. Ti se shodují, že se situace na trhu práce dále zlepšila. Lidí bez práce ubylo o desítky tisíc, když o práci se ucházelo 513.842 lidí, což je meziměsíčně o 33.920 méně.

 

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že míra nezaměstnanosti poprvé od listopadu klesla pod devět procent. "Dubnové snížení počtu nezaměstnaných bezmála o 34 tisíc je měsíčním historickým rekordem," uvedl.

 

Důvodem dobrých výsledků jsou sezonní práce a nabírání nových pracovníků v některých průmyslových odvětvích. Podle Libora Stodoly ze společnosti PwC ČR podniky i přes ekonomické oživení reagují velmi opatrně a nechtějí výrazně zvyšovat své náklady.

Nezaměstnanost pod 8 procent?

„Podniky, kterým se daří těžit z hospodářského oživení, již nabírají, či  plánují přijímat nové zaměstnance. Řada firem však stále jede v úsporném režimu  a předpokládáme, že náklady pod drobnohledem zůstanou v podnikovém sektoru i po  celý letošní rok," upozrňuje Stodola.

Příčin úbytku lidí bez práce bylo podle analytiků několik, jednou z nich jsou sezonní práce. Dalším důvodem je pokračující oživení v exportně zaměřeném průmyslu, který nabírá nové pracovní síly, uvedl Petr Sklenář z J&T Banky. Pokles nezaměstnanosti lze podle analytiků očekávat i v dalších měsících. Neměl by ovšem být už příliš výrazný.

"Míra nezaměstnanosti bude v následujících měsících  pravděpodobně dále pokračovat ve své cestě k 8procentní hranici. Zda ji prolomí, bude  záležet na jedné straně na tom, jakou poptávku po zaměstnancích přinesou  sezónní práce, zejména ve stavebnictví, na druhou stranu bude také rozhodující,  jak se po konci školního roku podaří novým absolventům uplatnit na trhu práce,“  říká Libor Stodola.