Dluhová krize není jen evropský problém, ale globální. V neděli to uvedl šéf Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet.
Podle něj to dokládají nynější spory o snižování rozpočtového deficitu ve Spojených státech.
Trichet na podnikatelské konferenci v jižní Francii také uvedl, že špatná situace veřejných financí v Evropě a ve Spojených státech výrazně snižuje šanci, že se podaří zachránit bankovní sektory.
"Zažíváme nyní krizi státních úvěrových ratingů, což není evropská krize, ačkoli Evropa stojí v epicentru problému," řekl Trichet.
"Stačí jen sledovat debatu o daních ve Spojených státech, abychom pochopili, že jde o globální problém," dodal.
Obama žádá zvýšení dluhového limitu
Americký prezident Barack Obama v posledních dnech intenzivně jedná s představiteli Kongresu o dohodě, která by umožnila do 2. srpna zvýšit dluhový limit federální vlády a odvrátila hrozbu prvního nevyrovnání finančních závazků v americké historii.
Republikáni podmiňují zvýšení limitu dohodou na plánu výrazného snižování deficitu bez zvyšování daní a požadují razantní omezení výdajů na úroveň před Obamovým nástupem.
V Evropě nervozita na trzích
V eurozóně se na konci týdne i přes přijetí dalších úsporných opatření v Řecku dál zvýšila nervozita na trzích a po prudkém snížení portugalského ratingu začaly výrazně růst výnosy španělských a italských dluhopisů.
Riziková prémie k italským dluhopisům vzrostla nejvíce od zavedení eura, zejména v obavách z nutnosti rekapitalizace italských bank a ze sporu mezi premiérem Silviem Berlusconim a jeho ministrem financí.
Západní země se podle Tricheta již nemohou v případě další finanční krize opírat o solidní úvěrové ratingy a své veřejné finance a budou se muset zaměřit na přísnější regulaci bank.
"Je naší naprostou povinností v tom uspět, protože podruhé už na žádné straně Atlantiku nemůžeme vychrlit 27 procent HDP, abychom zabránili zhroucení finančního sektoru," řekl Trichet.
Trichet: Vytvořte evropského ministra financí
Evropská unie by s ohledem na chronické problémy s deficity veřejných financí měla podle šéfa ECB perspektivně pomýšlet na vytvoření evropského ministerstva financí.
"V dlouhodobějším pohledu bychom si mohli představit pružnou konfederaci, která by byla hodně odlišná od Spojených států, ale v níž bychom měli pro určitou oblast hospodářské politiky federálního ministra a federální ministerstvo," řekl Trichet.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist