Všechny velké rakouské banky by měly představit jasnou strategii pro navýšení kapitálu ve středně dlouhém období včetně postupného splácení vládní pomoci. Uvedla to dnes Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Mezi velké rakouské banky patří rovněž skupina Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu.

Posílení bankovního sektoru je podle OECD potřebné k zajištění prosperity rakouské ekonomiky. Organizace Rakousku doporučila také například snížení státního dluhu, napsala agentura Reuters.

,,Úřady by měly využít příležitost k tomu, aby posílily reformy a udržely vysoký (hospodářský) růst. Ten byl v minulosti značně podporován důsledky evropské integrace, které v budoucnosti pravděpodobně odezní," uvedla OECD.

OECD dále upozornila, že rakouský bankovní sektor má podprůměrné úrovně kapitálové vybavenosti. „Celkovou potřebu navýšení kapitálu v souvislosti Basel III odhadujeme na 15 až 18 miliard eur do roku 2020,“ uvedla ve zprávě OECD.

Získávání nového kapitálu ale nebude podle organizace pro rakouské banky snadné. Omezujícími faktory je výkonnost tamního akciového trhu a také uvedení bankovní daně v zemi.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru