I když některé země střední a východní Evropy – například Maďarsko nebo Rumunsko – využily v nedávné minulosti zahraniční pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, dostává se teď celý region do středu zájmu investorů. Alespoň podle analytiků rakouské Erste Group.
Přijatá pomoc je totiž jen zlomkem toho, kolik peněz na chod státu potřebují okrajové ekonomiky eurozóny jako Portugalsko, Řecko, Irsko, Španělsko a Itálie.
Ekonomové pokazují na fakt, že všechny země regionu – mimo Polska – si prošly hlubokou recesí, která se projevila vysokým růstem nezaměstnanosti a nemilosrdnými vládními škrty. Teď ale mohou tyto ekonomiky včetně České republiky sbírat sladké ovoce.
"Návrat investorů do regionu je pozitivní zprávou, zakládá to velmi slibný potenciál dalšího růstu," řekl televizi CNBC Juraj Kotian z makroekonomického výzkumu rakouské Erste Group.
Ekonomové poukazují i na to, že už před rokem byly náklady na úvěrové selhání (takzvané credit default swap, CDS) u zemí střední a východní Evropy nižší, než u problémových ekonomik eurozóny.
Ratingové agentury ale v té době ještě tolik nesnižovaly úvěrové hodnocení okrajových zemí. To se ale během roku změnilo, když hodnocení snížily Portugalsku, Irsku, Řecku i Španělsku. Na druhou stranu, se zvýšením ratingu středoevropským zemím teď otálejí.
"Očekáváme zvýšení ratingu pro země regionu do konce roku, nejpozději pak na začátku příštího roku," dodal Kotian.
České dluhopisy jsou bezpečné
Tyto zprávy jsou samozřejmě pozitivní pro Českou republiku. Podle Erste je velmi vhodné investovat do českých dluhopisů, pokud by investoři chtěli vsadit na růst Německa, ale bojí se zániku eura.
"Jestli investoři hledají bezpečný úkryt pro své peníze a mají obavy o další existenci eurozóny, můžou své peníze vložit do České republiky, protože země je hodně spjatá s Německem, ale nemá euro," řekl televizi CNBC Kotian.
S tím souhlasí i analytik investiční společnosti Conseq Ondřej Matuška: ,,České státní dluhopisy se mohou opřít o velice stabilní makroekonomické fundamenty, počínaje nízkou úrovní státního zadlužení, stabilizovanou nízkou inflací... ...konče nízkou závislostí financování českého státního dluhu zahraničními investory," sdělil pro server iHNed.cz.
Ve střední a východní Evropě jsou navíc podle Erste málo zadlužené podniky, které zároveň vykazují vyšší zisk než ty v západní Evropě.
Na druhou stranu, hrozí i některá nebezpečí, která by mohla kondici ekonomik v našem regionu zhoršit. Mezi ně patří hlavně možnost oslabení eura, což by dopadlo na vývozně založené země, mezi které patří hlavně Česká republika. Problémy také může způsobit zdražující ropa.
Marže CDS u jednotlivých zemích
země | marže CDS* (v bazických bodech) |
Německo | 38 |
Francie | 63 |
ČR | 77 |
Polsko | 136 |
Maďarsko | 240 |
zdroj: Conseq
*CDS - Credit Default Swaps jsou derivátové operace, pomocí nichž se investor pojišťuje proti bankrotu konkrétního subjektu, v tomto případě státu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist