V cestě rychlejšímu oživení americké ekonomiky stojí podle hlavního ekonoma z Gluskin Sheff & Associates i dlouhodobější překážky, mezi které řadí hlavně oddlužování domácností, které se stále nachází v „rané fázi“, a omezení výdajů vládního sektoru na místní i federální úrovni.
K tomu se přidává slabý trh s bydlením, kde se podle ekonoma stále nedá čekat růst cen, což bude mít negativní efekt na bohatství domácností.
Ekonomika USA nemůže podle Rosenberga dlouhodobě růst tempem, které je hluboko pod potenciálem. Pokud bude produkční mezera delší dobu široká, jako právě nyní, nakonec dojde k tomu, že „se pohne opačným směrem“.
Správné přitom není porovnávat současnou situaci s obdobím nejhlubší krize, ale s tím, co je běžné v této fázi cyklu. A běžné je to, že „produkční mezera je ve druhém roce oživení uzavřena, nedosahuje 5 % jako nyní a že dochází k vyšší tvorbě pracovních míst“.
„Podívejte se na to, co se děje s evropskými bankami. Problém Řecka se možná na tři měsíce odložil, pokud ale nepřijde na řadu Portugalsko, Španělsko či Irsko, dostane se pod tlak Itálie. Ani problémy v Evropě nejsou přechodné, uvedl ekonom.
Americké ekonomice chybí vyšší růst příjmů
Anthony Crescenzi z vedení společnosti Pacific Investment Management Co. poukázal na to, že poslední data z trhu práce ukazují na „velké strukturální problémy americké ekonomiky“. Od počátku krize je situace nejtěžší ve finančním sektoru, stavebnictví a komerčních realitách a je těžké jejich ztráty pracovních míst nahradit. Vhodná k tomu není ani monetární politika. Americké ekonomice chybí vyšší růst příjmů, který by jí umožnil dosažení „únikové rychlosti“.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.