Projekt výroby malého českého dopravního letadla, který byl léta považován za mrtvý, překvapivě ožil. Firma Aero Vodochody se blíží uzavření miliardového kontraktu s Běloruskem, které má zájem o výrobu modelu Aero Ae 270. To se v Česku nikdy do sériové výroby nedostalo.

Zjištění HN potvrdilo ministerstvo průmyslu a obchodu i samotné Aero. „Vaše informace jsou správné, víc vám ale říct nemohu,“ uvedl Ladislav Šimek, prezident firmy.

„Jednání o zakázce probíhají. Zatím není rozhodnuto, jakou formu bude kontrakt mít,“ řekl Milan Hovorka, náměstek ministra průmyslu pro zahraniční obchod.

 

 

Aero má Bělorusku dodat projekt a zajistit několikaletou technologickou podporu výroby, další česká firma by mohla postavit samotnou továrnu. Hodnota celé zakázky dosahuje 3,5 miliardy korun.

Letadlo Ae 270 je primárně určeno pro přepravu pasažérů, díky přetlakové kabině může létat ve vyšší letové hladině, což má několik výhod, například menší odpor vzduchu či snadnější oblet nepříznivého počasí. Kolem přelomu tisíciletí bylo ve Vodochodech zkompletováno půl tuctu těchto strojů.

Aero letadlo vyvíjelo v konsorciu Ibis s tchajwanskou firmou Aerospace Industrial Developement Corporation. Tchajwanci proto mají právo jakýkoli prodej projektu zablokovat. Podle informací HN ale už prodej do Běloruska schválili. V současnosti je projekt posuzován běloruskou vládou, která má přijmout rozhodnutí do konce srpna.

Která země kromě Běloruska by mohla mít o tento projekt zájem? A proč by mohl projekt Aera zaznamenat velký úspěch? To vše se dočtete v pondělním vydání Hospodářských novin.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru