Vlády zemí eurozóny jako jednu z možností, jak zapojit soukromé věřitele do pomoci Řecku, zvažují zavedení nového poplatku pro banky. Píše o tom v pondělí německý list Die Welt s odvoláním na blíže neurčené diplomatické zdroje.

"Několik dní před krizovým summitem v Bruselu vlády 17 zemí eurozóny zvažují zapojení soukromého sektoru prostřednictvím nového poplatku na budoucí záchranu vysoce zadluženého Řecka," uvedl list.

Poplatek by se vztahoval i na finanční instituce v eurozóně, které se v Řecku přímo neangažují. Další detaily o poplatku list neposkytl, pouze dodal, že má být zaveden spolu s programem zpětného nákupu řeckých vládních obligací.

Německo již plánuje od konce září výběr poplatku od bank do speciálního fondu, který má zmírnit náklady daňových poplatníků při případné záchraně bank v budoucnosti. Poplatek má ročně přinést zhruba miliardu eur (24,5 miliardy Kč).

Podle listu je Mezinárodní měnový fond znepokojený kvůli způsobu krizového vedení v Evropě a "vlivné strany" ve fondu si přejí, aby se nezúčastnil dalšího záchranného programu pro Řecko. Die Welt však k tomu neuvedl žádné další detaily, napsala agentura Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist