Politici ve Washingtonu svádějí tvrdou bitvu o to, jak do budoucna omezit zadlužení Spojených států. Státní dluh USA již na jaře překročil 14 bilionů dolarů a pokud politici nezvýší do 2. srpna strop pro státní dluh, hrozí, že vláda bude muset omezit až 40 % státních výdajů.
To vše za situace, kdy je každý desátý Američan bez práce a ekonomické oživení po krizi, která vypukla v roce 2008, je natolik slabé, že není vyloučený návrat recese. Důvěra amerických spotřebitelů počátkem července klesla a je nejníže od března 2009.
Dluhová krize v posledních týdnech dělá opět vrásky na čele také evropským politikům, když se potvrzuje, že první záchranný balík pro Řecko nebude stačit a vážné problémy s financováním státního dluhu mají kromě Irska a Portugalska, které již obdržely záchrannou půjčku, také Itálie a Španělsko.
V čem se situace USA a eurozóny podobá a v čem je jiná? Jak se může odrazit na kurzu eura k dolaru?
Čtenáři se mohou ptát také na případný dopad zvýšení DPH na 19 procent, jak jej navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Petr Nečas. Důvodem tohoto zvýšení je ostatně podle Kalouska právě snaha omezit další zadlužování Česka, tedy podobný problém, jako řeší USA a řada zemí eurozóny.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist