Situace kolem zvýšení stropu pro státní dluh ve Spojených státech se komplikuje. Rozpory již nejsou jen mezi republikány a demokraty, ale stále více i uvnitř Republikánské strany.
V tutu chvíli tak není vůbec jasné, zda ve Sněmovně reprezentantů získá podporu její plán na zvýšení dluhového limitu, přestože tam republikáni mají většinu. Prostor pro řešení se přitom rychle krátí, americká vláda by se už za týden mohla ocitnout bez peněz.
V současnosti jsou na stole dva plány zvýšení dluhu ze současných 14,29 bilionu dolarů i úspor v americkém rozpočtu, které obě strany považují za nutné. Demokraté navrhují rozpočtové úspory ve výši 2,7 bilionu dolarů během deseti let. Strop pro státní dluh by se podle nich měl zvýšit tak, aby peníze vládě vydržely celý rok 2012, kdy se budou konat prezidentské volby. Republikáni to ale odmítli. Plán podle nich obsahuje účetní triky.
Sami ústy republikánského šéfa Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera představili konkurenční plán. Chtějí, aby se strop pro státní dluh zvýšil ve dvou krocích. Nejprve na půl roku zhruba o bilion, což by doprovázely zhruba stejně vysoké škrty během příštích deseti let. O dalších škrtech by se pak jednalo během následujících šesti měsíců. Celkem by měl plán přinést úsporu tří bilionů dolarů. Prezident Barack Obama a další demokraté to ale odmítají. Podle nich je nezodpovědné, aby se za půl roku nynější krize opakovala.
Nová šéfka MMF vyzvala USA, aby rychle vyřešily situaci kolem dluhu - čtěte ZDE
Americká hádka o dluhový strop oslabuje dolar. Řada dalších měn z toho těží - čtěte ZDE
Republikánský plán narazil i u konzervativních republikánů, podle nichž je záměr málo ambiciózní a neřeší vysoké deficity amerických rozpočtů. Přední konzervativní člen sněmovny Jim Jordan proto uvedl, že Boehnerův návrh zřejmě nezíská dost hlasů. "Jsem si jistý, že nyní tento návrh nepodporuje potřebných 218 republikánů," podotkl. Jordan předsedá sněmovní organizaci konzervativců, která má 170 členů. Republikáni mají ve 435členné sněmovně většinu 242 hlasů.
Senát republikánský návrh potopí
Boehner tak čelí nečekané překážce, jež by mohla zkomplikovat jeho záměr nechat o návrhu hlasovat ve středu a pak jej poslat do Senátu. V této komoře Kongresu mají většinu demokraté, kteří již beztak uvedli, že republikánský plán neschválí. Podle šéfa tamní demokratické většiny Harryho Reida bude návrh mrtvý okamžitě poté, co dorazí do Senátu. "Pokud se tedy dostane ze sněmovny," podotkl demokratický politik.
Ve Washingtonu se tak přes intenzivní několikatýdenní vyjednávání stále nerýsuje východisko ze současného patu. Na řešení již přitom zbývá necelý týden, pokud stále platí stanovisko amerického ministerstva financí, že zemi 2. srpna dojdou peníze. Spojené státy by se v takovém případě technicky ocitnuly v bankrotu, protože by neměly peníze na uhrazení všech svých účtů. Taková situace by mohla mít nepředvídatelné dopady na světovou ekonomiku.
Průzkum: 56 % Američanů souhlasí s Obamou
Ve svém projevu proneseném v noci na úterý před tím varoval i americký prezident Barack Obama. Zároveň vyzval republikány ke kompromisu. Současný spor o způsob boje s vysokým zadlužením země podle něj nelze řešit jednostranně. Republikáni prý kromě škrtů, jež prosazují, musejí přistoupit i na zvýšení daní, které zatím kategoricky odmítali.
Agentura Reuters ve spolupráci se společností Ipsos zveřejnila průzkum, podle něhož názor šéfa Bílého domu, aby řešení krize tvořila kombinace úspor a vyšších daní, podporuje 56 procent Američanů.
Jak rostl státní dluh USA a hlavní problémy ekonomiky
Obama: Diskuse o dluhovém stropu se staly nebezpečnou hrou
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist