Představitelé Číny jsou „zděšeni“ počínáním amerických politiků, kteří do této chvíle nebyli schopni dojít ke shodě na navýšení dluhového limitu.

Jde o důvod k tomu, aby Čína omezila nákupy amerického dluhu. Uvedl to Stephen Roach z vedení Morgan Stanley Asia.

Asijská země, která je největším věřitelem USA, podle něj ztrácí důvěru v americkou vládu.

„Debata nad dluhovým stropem a rozpočtovým schodkem, následující takto bezprostředně po hypoteční krizi, je pro Čínu tou poslední kapkou,“ uvedl Roach, na základě poznatků z návštěv v Pekingu, Shanghaji, Hongkongu a dalších čínských center.

Cituje například slova nejmenovaného představitele Číny, podle nichž lze pochopit určité zákonitosti politiky, nicméně co předvádí americká vláda, je udivující neukázněnost.

V Číně se šířící obavy z případných důsledků nedodržení časového limitu k navýšení dluhového stropu se odrážejí i v obsahu tamních médií – portál China Securities Journal napsal, že bezvýchodnost situace v USA povede k dlouhodobému oslabení dolaru, k růstu komoditních cen a rozšíření inflačních rizik pro světovou ekonomiku.

Bývalý poradce v čínské centrální bance se včera nechal opět slyšet, že je třeba snížit objem dluhopisů americké vlády v čínském portfoliu zahraničních rezerv s tím, že default USA by byl „katastrofální“.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se