Japonská vláda se připravuje na intervence na devizových trzích proti silnému jenu. Kurz dolaru vůči jenu se blíží rekordnímu maximu. Píše o tom japonský list Nikkei.

Kurz dolaru k jenu dnes klesl až na 76,29 JPY, nejnižší hodnotu za čtyři a půl měsíce, a ocitl se tak blízko hodnoty, při které se letos v březnu uskutečnila koordinovaná intervence za oslabení jenu.

Později dolar část ztrát smazal a stoupl nad 77 JPY, podle obchodníků to však nebylo výsledkem intervencí.

Zasáhnout chce i centrální banka

Podle listu zasáhnout chce i centrální banka Bank of Japan, která začala jednat o dalších opatřeních na zmírnění měnové politiky.

Dvoudenní zasedání měnového výboru Bank of Japan začíná ve čtvrtek a podle Nikkei bude banka pravděpodobně rozšiřovat nákupy vládních obligací a krátkodobých cenných papírů, firemních obligací a dalšího rizikového majetku, napsala agentura Reuters.

Ministři financí a guvernéři centrálních bank skupiny nejvyspělejších ekonomik světa G7 se v polovině března překvapivě dohodli na společné intervenci na devizovém trhu proti silnému kurzu japonského jenu.

G7 tím chtěla uklidnit světové finanční trhy a podpořit japonskou ekonomiku v situaci, kdy se potýkala s následky ničivého zemětřesení a obří přílivové vlny. Koordinovaná intervence byla prvním společným zásahem světových mocností na trhu od roku 2000.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru