Ratingová agentura Fitch Ratings dnes zhoršila výhled úvěrového hodnocení Japonska na negativní ze stabilního kvůli rizikům v oblasti veřejných financí. Zhoršení výhledu zvyšuje pravděpodobnost, že Fitch přikročí ke snížení ratingu Japonska ze současného stupně AA.

Očekává se, že veřejný dluh Japonska bude pokračovat v růstu kvůli nákladům na obnovu země po březnovém zemětřesení. "Japonská úvěrová bonita je pod tlakem kvůli stoupající zadluženosti vlády," uvedl Andrew Colquhoun ze společnosti Fitch.

Japonská vláda v reakci na zhoršení výhledu přislíbila, že bude pokračovat ve snaze dostat veřejné finance pod kontrolu. "Japonsko na jedné straně tvrdě pracuje na rekonstrukci.

Na druhé straně tvrdě pracuje na ozdravení rozpočtu," uvedl náměstek vedoucího japonského úřadu vlády Tecuro Fukujama.

Podle analytiků nebude mít zhoršení výhledu výraznější vliv na situaci na finančních trzích. "Na kroku agentury Fitch není nic překvapivého," řekl analytik Kacujuki Tokušima ze společnosti NLI Research Institute. "Působí spíše opožděně vzhledem ke špatné politické situaci v Japonsku," dodal.

Ke zhoršení výhledu úvěrového hodnocení Japonska ze stabilního na negativní již minulý měsíc přikročila ratingová agentura Standard & Poor's. Upozornila, že náklady na krytí škod po zemětřesení zhorší již tak slabé veřejné finance země.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru