Pokud by Spojené státy přišly o nejvyšší možný rating, který mají celá léta, dopady by pocítil celý svět a především pak eurozóna. Řekl to předseda euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, Jean-Claude Juncker.

 

Dodal také, že slabé země eurozóny budou muset plnit podmínky, na jejichž základě čerpají finanční pomoc. O žádném bianko šeku nemůže být podle něj ani řeč.

 

Juncker v rozhovoru s francouzským deníkem Le Figaro řekl, že by bylo překvapivé, kdyby se zbytek světa vyhnul negativním dopadům, které by ztráta nejvyššího ratingu Spojených států přinesla.

Kromě šéfa euroskupiny Juncker vykonává funkci předsedy lucemburské vlády.

Druhá pomoc pro Řecko mohla přijít dříve

Eurozóna se potýká s dluhovou krizí, která zasáhla několik zemí na její periferii. Jako první o mezinárodní finanční pomoc loni v květnu požádalo Řecko, později se přidalo Irsko a letos i Portugalsko. Eurozóna se nedávno dohodla na druhém záchranném úvěru pro Řecko, protože loňská pomoc vysoce zadlužené zemi nestačí.

Juncker v této souvislosti upozornil, že ty země, které mají problémy, budou muset beze zbytku plnit dohodnuté podmínky. Zmíněný bianko šek, jak o něm Juncker obrazně hovořil a jak se o něm už dříve zmínili i někteří analytici, by slabým zemím eurozóny umožnil čerpat prakticky neomezenou finanční pomoc. To ale Juncker vyloučil.

K druhému záchrannému úvěru pro Řecko, k němuž na rozdíl od prvního úvěru přispějí i soukromí investoři, Juncker řekl, že program je na dobré cestě. Poznamenal však, že rozhodnutí mohlo padnout i dříve. "Pokud se ještě objeví nějaké nedostatky, je možné je napravit," řekl.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy navrhl změnit fungování eurozóny a přenést větší zodpovědnost na vlády jednotlivých zemí v rámci hospodářské koordinace. K tomu Juncker řekl, že logickým a přirozeným kandidátem na šéfa takové "rady pro euro" by byl nynější prezident Evropské unie Herman Van Rompuy.