Existují všeobecně platné principy, které vedou k úspěchu. To tvrdí Tomáš Kopecký, ředitel české pobočky FranklinCovey, která šíří myšlenky amerického učitele, konzultanta a spisovatele Stephena R. Coveyho. Toho zařadil časopis Time mezi 25 nejvlivnějších lidí světa. Jeho knihy, jako jsou 7 návyků skutečně efektivních lidí nebo To nejdůležitější na první místo, patří mezi bestsellery manažerské literatury.

Pro ty, kdo mají velkou touhu změnit svůj život, chystá společnost FranklinCovey akci s názvem Česko Slovensko má úspěch. Dvanáct lidí, které vybere porota, bude vedeno zkušeným lektorem právě podle filozofie "sedmi návyků". Do soutěže se můžete přihlásit na adrese www.csmauspech.cz. Vedení účastníků k realizaci těchto návyků bude zdokumentováno na videu, aby se mohlo inspirovat co nejvíce lidí.

HN: Soutěž se odlišuje od mnoha jiných v tom, že každý soupeří sám se sebou. Proč je důležité posilovat právě tuto hodnotu?
Myslím si, že když se podíváme do všech médií a periodik, tak to, co na nás padá, je deprese. Samé problémy, soutěžení, podezírání a štěnice, kam se podíváte. Ale tak úplně to není, protože my se setkáváme s lidmi, kteří jsou naladěni jinak. Věříme, že každý člověk má v sobě vše potřebné pro to, aby v životě uspěl a žil v harmonii a rovnováze. Chceme lidem ukázat, že existuje cesta, jak v sobě objevit svůj potenciál, uvolnit ho a přeměnit ho ve výsledky. Proto ani nechceme, aby lidé soutěžili mezi sebou, ale překonávali sami sebe. Protože když se to podaří, tak to má výrazný dopad na život lidí, kteří sami sobě více důvěřují. A myslím si, že lidi, kteří mají velkou vnitřní sebedůvěru, tato země potřebuje. Nepotřebujeme zástupy zakomplexovaných politiků, ale pozitivní vzory. Chceme, aby vznikalo něco, čemu říkáme ostrůvky pozitivní deviace.

HN: Podle jakých kritérií budete vybírat zájemce do soutěže?
Nejsilnějším argumentem bude vnitřní touha něco ve svém životě změnit - ať už profesním nebo osobním. Pak tam budou i další kritéria, ale toto je klíčové. Pomáhat jim bude jeden z našich nejzkušenějších lektorů, který má se "sedmi návyky" a jejich tréninky téměř sedmiletou zkušenost. Je to člověk, který je hodně orientovaný na způsoby plánování času a má v tom velké zkušenosti.

HN: Když někdo chce do svého rozvoje investovat sám, s jakou finanční investicí musí počítat?
Pokud bychom finanční stránku hodnotili optikou našich otevřených seminářů, včetně našeho speciálního diáře, tak se bavíme o částce asi třiceti tisíc korun. Pro účastníky soutěže bude vedení lektorem zdarma.

HN: Jak dlouho bude lektor doprovázet lidi?
Budou vedeni po dobu tří měsíců a na závěr zhodnotíme jejich výsledky. Půjde o šest setkání s lektorem. Komunikace bude probíhat také přes telefon a Skype.

HN: Nováčci nebudou testovat neznámý program, ale vyzkoušený systém. Máte představu, kolik lidí prošlo tréninky inspirovanými myšlenkami Stephena Coveyho?
Víme, že jen knih bylo prodáno kolem třiceti milionů na celém světě. A ročně projde kurzy asi milion osob. Ta čísla se dramaticky mění, protože celosvětově je společnost FranklinCovey v úspěšné fázi, ačkoli se to může zdát paradoxní. Nejdynamičtěji rozvíjející se trhy jsou Indie, Čína, Jižní Korea a Japonsko.

HN: Můžete laikovi, který systém nezná, přiblížit základní principy metody FranklinCovey, popsat zmiňovaných "sedm návyků"?
Je důležité říci, že i Stephen Covey sám říká, já jsem ty návyky sám nevynalezl. Jen jsem je rozpoznal a poskládal tak, aby měly logickou vazbu. Nicméně jsou to všeobecně platné principy, které jsou přenášeny z generace na generaci. Máme je zakódovány v sobě, ale bohužel přes ten každodenní kolotoč na ně zapomínáme. A úspěšní lidé je mají zvnitřněny a vlastně se jimi řídí automaticky. Mě oslovil ten kontext, celek. Protože ty věci nemohou fungovat jedna bez druhé. Pokud bych měl vyzdvihnout jednu věc, tak to, co dává člověku energii do života, je, že je spolutvůrce svojí osobní vize. Pokud ji má a jde za ní, tak je to neuvěřitelný motor a zdroj energie v životě. Je to věc, která člověku zároveň říká - toto dělej a toto nedělej. A to je velmi dobré vodítko pro život, protože spousta lidí tápe v tom, co dělat, nebo nedělat. Protože nevědí, co dělat, tak dělají všechno a z toho jsou pak zahlceni a vlastně nespokojení.

HN: Pořád se bavíme o „návycích“ a nazasvěceným jsme nevysvětlili, o čem se bavíme...
Když vezmeme první tři návyky, tak ten první je být proaktivní - což znamená reagovat na nastalé situace s uvědoměním si vlastních hodnot. Nenechat se tou situací řídit. Jednou to krásně řekl Woody Alen: "Ležím si takhle v klidu v posteli a najednou jsem součástí něčího plánu." Tedy ten návyk "buď proaktivní" je v tom, že řídíme svůj život a zasahujeme do dění okolo nás.

HN: Druhý návyk se týká toho, co skutečně v hloubi duše chceme...
Znamená návyk toho, že každý člověk by měl přemýšlet o tom, čeho chce v životě dosáhnout. Co chce přinést v osobním i pracovním životě. Z mého pohledu je to důležitý návyk - vidět svůj cíl. Je to návyk, který nás vede k odpovědnosti. Mám pocit, že tohle v této společnosti chybí – osobní zodpovědnost. Jde i o zodpovědnost za vlastní rozvoj, zdraví, za celý život. Třetí návyk je spojen s plánováním a naplánování si kroků, které k cíli vedou.

HN: Při koučování „sedmi návyků“ se pracuje se speciálním diářem. Není papírový diář v době elektronikých médií, kdy lze synchronizovat maily, schůzky, úkoly už přežitek?
Do diáře vkládáme určité části, které nás vyzývají k tomu, abychom si formulovali tu svoji vizi a životní poslání. A řekli si, jakým způsobem se k tomu chceme dopracovat. Velmi důležité je při tom definování rolí v životě, protože vždy balancujeme mezi pracovním a osobním životem. A každá ta role vyžaduje určitý čas. Z tohoto pohledu je náš systém stále jedinečný.

HN: Lidi v průběhu projektu budete filmovat. Kamera, diktafon, to vše může tento křehký proces rušit. Koho jste oslovili, aby tuto roli profesně zvládl?

Oslovili jsme Lukáše Gregora, který působí na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Rozumí filmu, ale zná také principy "sedmi návyků", sám má blog o tomto systému. O režii se postará Milan Klíma, který má za sebou několik dokumentárních pořadů. Smysl toho videa by měl být v tom, že potvrdí, že tyto návyky skutečně fungují a inspiruje další lidi.

Do kdy se mohou zájemci hlásit a kdy uvidíme první videa?
Zájemci se mohou hlásit do pátého září na adrese www.csmauspech.cz. V tuto chvíli jsou na těchto stránkách k vidění videa s lidmi, kteří již se "sedmi návyky" úspěšně pracují. První soutěžní natáčení proběhne devátého září a do tří týdnů od tohoto data zveřejníme na těchto stránkách videa s účastníky projektu.