Japonsko dnes uskutečnilo letošní druhou intervenci na devizovém trhu namířenou proti růstu kurzu domácí měny. Oznámilo to japonské ministerstvo financí.

Silný kurz jenu podkopává oživení třetí největší ekonomiky světa z následků ničivého březnového zemětřesení. Centrální banka navíc rozhodla o dalším zmírnění měnové politiky.

Japonský ministr Jošihiko Noda uvedl, že Tokio uvědomilo o intervenci své zahraniční partnery, avšak jednalo tentokrát na vlastní pěst, aby zasáhlo proti "spekulativním a škodlivým pohybům měny".

Japonsko intervenovalo na trhu krátce po zemětřesení z 11. března v koordinaci se zásahy skupiny vyspělých zemí G7. Samostatně intervenovalo na trhu naposledy loni v září.

Intervence následovala poté, co v minulých dnech japonští činitelé upozorňovali, že jen vzrostl natolik, že ohrožuje křehké oživování japonské ekonomiky ze zkázy způsobené březnovým rekordně silným zemětřesením, vlnou cunami a krizí jaderných elektráren.

Intervence srazila jen na dvoutýdenní minimum nad 79 jenů za dolar z předchozí úrovně 77,10 JPY. Podle tiskové agentury Džidži centrální banka prodala na trhu až 900 miliard jenů (193 miliard Kč).

"Japonsko se zotavuje z přírodní katastrofy, takže takové kurzové pohyby budou mít určitě negativní vliv na ekonomiku a finanční trhy, řekl ministr Noda novinářům. "V důsledku toho jsme uskutečnili intervenci na devizovém trhu."

Japonská centrální banka poté již první den svého měsíčního dvoudenního zasedání rozhodla o dalších opatřeních na podporu ekonomiky. Hlavní úroková sazba zůstává na rekordním minimu 0-0,1 procenta a banka zvýší svůj program nákupů dluhopisů na trhu o 50 procent na 15 bilionů jenů.

O pět bilionů také posílí program, v němž nabízí bankám levné úvěry. Celková kvóta podpůrných prostředků tak vzrostla o deset bilionů na 50 bilionů jenů a banka ji chce vyčerpat do konce roku 2012.

 

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru