Akciové trhy ve Spojených státech a v Evropě dnes již druhý den za sebou posilovaly. Trhy podpořil zákaz spekulativních obchodů s akciemi finančních společností ve čtyřech evropských zemích, který poskytl úlevu finančnímu sektoru, a zpráva o maloobchodním obratu v USA. Akcie na burze v Tokiu a dalších asijských metropolích však nenavázaly na čtvrteční silný růst v Evropě a USA a převážně klesaly. Z větších asijských burz si udržela zisky jen Čína.

Tento týden se zařadil mezi nejvíce kolísavé týdny za několik let, protože nálada investorů se prudce měnila. Investory potěšila protikrizová opatření, jako rozhodnutí Evropské centrální banky nakupovat obligace Itálie a Španělska. Na druhé straně jejich důvěrou otřásly obavy o zdraví globální ekonomiky a strach z napojení bank na dluh problémových zemí, například Řecka.

Panevropský index FTSEurofirst 300 dnes stoupl o 3,4 procenta a uzavřel na 966,83 bodu. Za celý týden však oslabil o 0,8 procenta, a zaznamenal tak již třetí týdenní pokles za sebou. Dobře si vedl bankovní sektor, jehož index STOXX Europe 600 posílil o čtyři procenta. Francouzská banka Société Générale posílila téměř o šest procent. Zaznamenala tak druhý nárůst za sebou poté, co se ve středu propadla o 15 procent kvůli spekulacím o finančních problémech.

Americké akcie umazaly středeční ztráty, Dow Jones skončil silnější o 4 % - čtěte ZDE

Z hlavních amerických indexů Dow Jones v poledne místního času (18:00 SELČ) stoupl o 1,8 procenta na 11.339 bodů. Širší index Standard & Poor's 500 vzrostl o 1,2 procenta na 1186 bodů. Index technologického trhu Nasdaq zpevnil o 1,2 procenta na 2522 bodů. Pokud si akcie zisky udrží až do závěru, bude to poprvé za více než měsíc, kdy se jim podaří vykázat zisky dva dny za sebou. Dow Jones a S&P rostly naposledy dva obchodní dny po sobě 6. a 7. července.

Pražský akciový trh v závěru týdne zakončil obchodování mírným růstem. Hlavní index PX přidal 0,13 procenta na 988,7 bodu. Nejvýraznější zisky si připsaly developer Orco, technologická společnost KIT digital a petrochemický holding Unipetrol. Po burze na Slovensku (+0,01%) to byl ale nejslabší růst v celé Evropě.

Francie, Itálie, Španělsko a Belgie dnes s okamžitou platností zakázaly spekulace na pokles cen akcií vybraných bank a pojišťoven. Takzvaný short-selling, jak se tyto spekulativní transakce nazývají, umožňuje profitovat z poklesu kurzů a podle některých názorů je i hlavní příčinou abnormálního kolísání burz. Analytici však upozorňují, že podobné kroky mají na trhy pozitivní vliv jen z krátkodobého hlediska.

 


VÝVOJ NA TRZÍCH SLEDUJTE NA IHNED.CZ ON-LINE


On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
06:54
Analytici: Ještě není všem propadům konec

Burzovní makléři se ve čtvrtek mohli po uzavření amerických trhů radovat, když tamní hlavní indexy rostly více než 4procentním tempem.

Čtvrteční hodnoty amerických indexů:

Podle analytiků ale mohou další propady přijít co nevidět.

,,Trend je teď sestupný. Máme za sebou růstový den, ale byl velmi volatilní," řekl agentuře Reuters ekonom a obchodník s cennými papíry Stephen J. Guilfoyle.

 

07:00
Asijské obchodování je rozpačité

Asijské burzovní indexy zdaleka nenavázaly na takové zisky, jaké by se od nich v souvislosti s vývojem na trzích v Evropě a Americe čekaly.

Japonský index Nikkei, který během seance znovu atakoval hranici 9 000 bodů, v závěrečné fázi obchodování dokonce klesl do záporného teritoria, když v současnosti oslabuje o 0,4 procenta. Podobně je na tom i jihokorejský KOSPI.

O poznání lépe se vyvíjejí indexy v Číně. Tamní Shanghai Composite roste o 0,5 procenta, hongkongský Hang Seng si připisuje dokonce 1,1 procenta.

 

07:36
Cena zlata hluboko pod 1800 dolary

Hodnota zlata se během čtvrtečního obchodování snížila až na 1 747 dolarů za trojskou unci, aby pak mohla částečně smazat své ztráty.

Cena zlata se teď pohybuje zhruba 2 procenta pod jejím maximem 1 813,79 dolaru za unci, na které dosáhla v tomto týdnu.

07:42
Francouzská ekonomika za druhé čtvrtletí zklamala

Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala. Údaje dnes zveřejnil tamní statistický úřad. Analytici přitom očekávali růst ve výši 0,3 procenta.

Čísla by v souvislosti s detailním pozorováním země v posledních dnech mohla negativně ovlivnit akciové trhy v Evropě.

07:58
Warren Buffett: Propady cen akcií? Když zlevní hamburgery, taky si jich koupím víc

Je nejlepší čas si připomenout jedno z klasických pravidel legendárního investora a šéfa fondu Berkshire Hathaway Warrena Buffetta.

,,Buď ostražitý, když jsou ostatní chamtiví, a buď chamtivý, když jsou ostatní ostražití.“

CELÝ ČLÁNEK ZDE

08:16
Cena ropy otočila a opět klesá. Levnějšího benzinu se ale jen tak nedočkáme

Hodnota ropy se po včerejším růstu opět vydala směrem na jih. Barel severomořské ropy Brent se dostal pod hranici 108 dolarů. Za tento týden ale má nakročeno k jednoprocentnímu zisku, čímž by lehce smazala desetinovou ztátu z předchozího týdne.

Barel americké lehké ropy WTI je po 85 dolary, což značí mezitýdenní pokles o 2,5 procenta.

08:23
Evropské státy zakázaly na dva týdny tzv. "short selling"

Francie, Itálie , Španělsko a Belgie. Tyto čtyři státy eurozóny s platností od pátečního rána zakázaly na 15 dní tzv. "short selling", tedy spekulace na pokles cen cenných papírů.

Zákaz by se měl týkat akcií bank a dalších finančních institucí.

Státní regulátoři trhu se tak rozhodli v souvislosti s prudkými propady cen akcií v tomto týdnu. Počet států zakazující short selling se ale pravděpodobně nezvýší.

Například Velká Británie a USA se už nechaly slyšet, že žádná podobná opatření neplánují.

08:40
Analytici: Zákaz short sellingu problém neřeší

Analyitici oslovení televizí CNBC k dočasnému zákazu tzv. short sellingu finančních institucí, jednomyslně nesouhlasí s novým opatřením. Podle nich je povrchní a vůbec neřeší základní problém eurozóny.

Evropské státy chtějí dočasným zákazem zamezit vysokým propadům trhů.

Podle CNBC bylo mnoho vyjádření analytiků nepublikovatelných.

,,Není zde zcela nic, co by zajistilo, že opatřením získají státy to, co získat chtějí," řekl jeden z nich.

Podle dalšího analytika by zákaz spekulací na pokles cen akcií mohl silně ovlivnit měnový trh. A to kvůli tomu, že investoři se budou chtít zbavovat likvidních aktiv.

08:53
Japonské akcie zakončily týden v mínusu, ostatní trhy rostou

Japonský index Nikkei zakončil páteční obchodování se ztrátou 0,2 procenta na 8 997,5 bodu. Své ztráty z předchozích dnů tak nedokázal smazat a v mezitýdením porovnání si pohoršil o 3 procenta.

Týdenní vývoj japonského indexu Nikkei 225 (zdroj CNBC.com):

Ostatním thům v Asii se ale daří. Čínský index Shanghai Composite vzrostl o 0,5 procenta a hongkongský  Hang Seng připisuje 0,76 procenta.

09:07
Evropa otevírá do záporu

Evropské akciové indexy otevřely poslední den obchodování v tomto týdnu do červených čísel:

britský FTSE 100 - 0,3 procenta

francouzský CAC 40 - 0,7 procenta

německý DAX - 0,7 procenta

italský FTSEMIB - 0,7 procenta

 

09:14
Evropské banky ztrácejí i přes zákaz short sellingu

Ani dočasný zákaz spekulací na pokles cen akcií (tzv. short selling) nebrání akciím bankovních titulů v Evropě v poklesech. Société Générale klesá o 3,24 procenta.

09:17
Pražská burza v úvodu kopíruje Evropu

Index PX pražské burzy otevřel obchodování do červených čísel, když klesá zhruba o 0,1 procenta.

Klesají téměř všechny tituly, například ERSTE ( ) a Telefónica CR ( ). Naopak v úvodu posilují akcie NWR ( ) a ČEZu ( ).

09:38
On-line rozhovor v 11:30 s investičním manažerem společnosti Conseq Janem Vedralem

Hrozí návrat krize z roku 2008? Je vhodný čas na nákup akcií? Do čeho se nyní vyplatí investovat?

Na otázky čtenářů bude odpovídat předseda představenstva a hlavní investiční manažer společnosti Conseq Investment Management Jan Vedral, který vede investiční tým a stanovuje hlavní investiční strategie.

OTÁZKY POKLÁDEJTE UŽ TEĎ ZDE.

09:59
Evropské trhy otáčejí, vyjímkou je Francie

Evropa po úvodních propadech smazává své ztráty a otáčí se do kladného teritoria. Index FTSE roste 0,46 procenta, DAX o 0,5 procenta. Klesá ale francouzský CAC 40, a to o 0,2 procenta. Ten k poklesům táhnou zejména banky.

Société Générale klesá o 0,63 procenta, další francouzská banka klesá také o 0,6 procenta. Německá banka Commerzbank si připisuje zisky, když posiluje o 0,5 procenta.

Index PX pražské burzy pak také otočil do plusu, když teď posiluje o 0,66 procenta a blíží se opět k hranici 1 000 bodů.

10:27
Co se dá dnes od trhů čekat? Komentář Martina Krajhanzla z České spořitelny

Martin Krajhanzl, analytik České spořitelny

Trh bude sledovat výsledek červencových maloobchodních tržeb (vydávané v 14:30 SEČ; oč. +0,5 % m/m) a v 15:55 SEČ vychází srpnová spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (oč. m/m pokles na 62 b., což je nejnižší úroveň od dubna 1999).

Dnes své kvartální výsledky představuje například provozovatel sítě obchodních domů JC Penney (oč. zisk na akcii 6,4c).

Asijské akciové indexy se obchodovaly smíšeně a mírnily tak včerejší nárůst v USA (Nikkei 225 -0,2 %, Hang Seng +0,85 %). V Japonsku se relativně nejlépe dařilo sektoru spotřebitelských služeb a naopak nejvíce klesal finanční sektor.

V 11h SEČ se zveřejňuje červnová průmyslová výroba v EMU (po očištění oč. m/m stagnace). Evropské akciové indexy otevírají mírným nárůstem. Opatrný růst dnes očekáváme i na pražské burze.

10:33
Evropa se už zelená

Hlavní evropské indexy se už všechny nachází v plusu.

PODÍVEJTE SE: MAPA VÝVOJE AKCIOVÝCH TRHŮ

Société Générale smazala ztráty a posiluje o 0,6 procenta.

10:46
Pražská burza překonala hranici 1 000 bodů

Index PX na Burze cenných papírů Praha rozšířil zisky na 1,32 procenta a před jednáctou hodinou dopolední překonal psychologickou hranici 1 000 bodů.

Do kladného teritoria se obrátila většina titulů. Burzu táhne hlavně ČEZ ( ) a Komerční banka ( ), naopak Telefónica CR ( ) se stále nemůže vymanit ze ztrát.

10:59
Koruna je na páru s eurem i dolarem slabší

Česká měna lehce oslabuje proti euru a osciluje kolem hodnoty 24,20 koruny za euro. K dolaru se obchoduje kolem rovných 17ti korun.

11:08
Futures na americké indexy indikují lehké ztráty

Podle tzv. futures na americké hlavní indexy by trhy v USA měly po včerejších vysokých ziscích otevřít s lehkou ztrátou. Indexy Dow Jones, S&P a NASDAQ by měly v úvodu obchodování klesat o 0,8 až 0,9 procenta.

11:24
Smažou evropské indexy ztráty v tomto týdnu? Těžko.

Evropské akcie se sice nakonec vydaly při pátečním obchodování k růstu, ztráty hlavních indexů v tomto týdnu ale, zdá se, smazat nedokážou.

Německý index DAX je za posledních pět dnů stále slabší, a to o zhruba 4,5 procenta.

Podobně je na tom i francouzský CAC 40, který je v mezitýdenním porovnání v mínusu přibližně o 4 procenta.

Vyjímkou by mohl být britský FTSE, který už teď oproti závěru z minulého pátku lehce posiluje.

 

11:48
Komentář Lukáše Váchy ze společnosti Conseq: Jak jsou na tom francouzské banky?

Lukáš Vácha, obchodní ředitel Conseq

Jak jsou na tom francouzské banky?

,,Celkově se ekonomická situace francouzských bank příliš nevymyká z průměrnénho stavu celého evropského bankovního sektoru.

Jejich specifickým problémem je větší expozice (jsou majiteli příslušných státních, korporátních a bankovních dluhopisů) vůči Řecku, Itálii a Španělsku než v jiných zemích. Jejich hospodaření je tedy citlivější na změny cen těchto cenných papírů, což je hlavním důvodem toho, proč jsou  "dobrým" cílem panických výprodejů, kdykoli se objeví negativní zprávu ohledně vývoje tzv. dluhové krize v těchto zemích.

V případě, že přijdou na trzích na "přetřes" pochybnosti ohledně kvality francouzského státního dluhu, je panika investorů rázem ještě daleko vyšší."

12:19
Berlusconi svolává mimořádné zasedání kabinetu

Italský premiér Silvio Berlusconi na pátek odpoledne svolal mimořádné jednání vlády za účelem přijetí nezbytných úsporných opatření, která by měla zahrnovat zvýšení daní a další výdajové škrty.

12:39
Evropa rozšiřuje své zisky

Evropské akcie se dopoledne odrazily k růstu, který přes oběd jen navýšily.

12:43
Prahá své zisky ztrácí, index PX + 0,55 procenta

Index PX pražské burzy se neudržel nad hodnotou 1 000 bodů, když v současnosti roste "jen" o 0,5 procenta na 993 bodů.

13:03
Německo chce zakázat short selling v celé EU

Německé ministerstvo financí dnes oznámilo, že bude požadovat celoevropská zákaz nekrytých spekulací na pokles cen akcií (tzv. naked short selling). A to jak na akciích, tak na vládních dluhopisech a CDS (credit default swap - zajištění proti riziku nesplácení).

Podle německého resortu je to jediná možná cesta proti likvidačním spekulacím.

14:20
Evropa v zelených číslech, nejvíce roste burza ve Švýcarsku

Akcové indexy po celé Evropě v pátek rostou o několik procent. Mimořádně posiluje index švýcarské burzy +4,5%. Včera propadl kurz švýcarského franku o více než 5 % vůči dolaru a euru poté, co švýcarská centrální banka oznámila, že bude tlačit na snížení kurzu této měny, která se v době dluhové krize stala velmi žádanou. Nevyloučila dokonce ani navázání kurzu franku k euru.

14:49
Evropské burzy navyšují zisky

FTSEeurofirst 300 +3 %

DAX                  +3,1 %

CAC 40             +2,8 %

FTSE 100           +2,3 %

14:52
WSJ: Ratingové agentury nevidí riziko státního bankrotu včas

Přední ratingové agentury většinou nedokážou efektivně předpovědět, že některý stát začíná mít tak vážné problémy, že by později mohl vyhlásit platební neschopnost. Ukazuje to analýza dat posledních 35 let, kterou zveřejnil ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).

Z celkem 15 případů platební neschopnosti jednotlivých států, k nimž došlo od roku 1975 a které sledovala agentura Standard & Poor's, jich bylo hned 12 od stejné agentury ještě rok před vyhlášením platební neschopnosti hodnoceno investiční známkou na stupni B nebo vyšším. S&P přitom tvrdí, že pokud má státní dluh rating alespoň na stupni B, pravděpodobnost nesplacení během následujícího roku je v průměru pouze dvě procenta.

Jinými slovy, agentura Standard & Poor's v 80 procentech případů zásadně podcenila riziko vyhlášení státní platební neschopnosti. Podobné je to ale i s konkurenční agenturou Moody's Investors Service. Z celkem 13 vlád, jejichž finanční zdraví agentura posuzovala, mělo 11 z nich ještě rok před vyhlášením platební neschopnosti rating na stupni B a vyšším.

15:17
Futures na americké akcie naznačují zahájení obchodování na Wall Street mírně v plusu

Před zahájením obchodování burz v USA futures ukazují na posílení hlavních indexů do jednoho procenta. Pozitivní vliv má nárůst červencových maloobchodních tržeb v USA o 0,5 %. Růst byl nejvyšší od března.

15:32
Americké burzy zahajují obchodování těsně v plusu

Dow Jones  + 0,89 %

Nasdaq      + 0,66 %

S&P 500     + 0,81 %

15:40
Čína vyzývá EU a USA, aby snížily své dluhy

Čínský ministr obchodu Chen Deming na setkání ministrů obchodu v indonéské Jakartě vyzval USA a EU, kteří jsou největšími obchodními partnery Číny, aby se chovali zodpovědně a dali do pořádku své veřejné finance, informuje agentura Reuters.

Největší americký věřitel se obává, že hodnota jeho pohledávek v eurech a dolarech klesne. Čína drží devizové rezervy ve výši 3,2 bilionu dolarů v drtivé většině denominované právě v dolarech a eurech.

16:16
Spotřebitelská nálada v USA je nejhorší za 30 let

Index spotřebitelské nálady v USA poklesl na nejnižší hodnotu od května 1980, vyplývá z průzkumu agentury Thomson Reuters a Michiganské univerzity.

Jako důvody uvádějí předvším nezaměstnanost a stagnaci mezd. Nikdy dříve v historii lidé tolik nezmiňovali negativní vliv vlády, uvádí agentura. Odráží se zde především spory politiků okolo zvyšování dluhového stropu USA. Negativní hodnocení získala Obamova administrativa od 61 % spotřebitelů.

Jen jeden z pěti dotazovaných očekává v tomto roce zlepšení ekonomické sitace.

16:25
Ceny ropy rostou

Ceny ropy dnes stouply kvůli růstu na akciových trzích. Náladu investorů podpořila příznivá zpráva o červencovém vývoji maloobchodních tržeb ve Spojených státech. Ty jsou největším spotřebitelem ropy na světě.

Kolem 15:15 SELČ se cena severomořské ropy Brent zvýšila o 41 centů na 108,43 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zdražila o 89 centů na 86,61 dolaru za barel, napsala agentura Reuters.

16:40
Česko a Slovensko se drží jen těsně nad nulou, rostou nejníže z celé Evropy

Krátce před zavřením pražské burzy klesl index PX na pouhé +0,13 %. Pražská burza roste nejméně z celé Evropy po Slovensku +0,01 %. Většina ostatních evropských burz přitom posiluje o dvě až tři procenta, Švýcarsko přes 4 %.

17:50
Koruna mírně oslabila

Česká měna v závěru týdne oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Krátce po 17:00 byla proti předchozímu závěru vůči euru o šest haléřů slabší na 24,23 Kč/EUR a vůči dolaru na 17,04 Kč/USD, tedy o deset haléřů níže, vyplývá z informací serveru Patria Online.

17:50
Švýcarský frank druhý den klesá k euru i dolaru

 

Švýcarský frank dnes již druhou seanci za sebou klesá vůči euru i dolaru. Švýcarská národní banka SNB pohrozila ve čtvrtek dalšími kroky proti růstu domácí měny. Euro po zprávě o důvěře spotřebitelů v USA smazalo předchozí zisky způsobené obnovením zájmu o rizikovější investice.

V 17:20 SELČ frank vůči euru klesl o 1,12 procenta na 1,0970 CHF a k dolaru oslabil o 1,21 procenta na 0,7706 CHF. Kurz eura vůči dolaru se mírně snížil o 0,05 procenta na 1,4232 USD. Japonský jen k euru stoupl o 0,2 procenta na 109,22 JPY a k dolaru o 0,14 procenta na 76,73 JPY.

Frank ve čtvrtek vykázal nejhorší propad vůči euru i dolaru. Jeden z představitelů SNB ve čtvrtek uvedl, že by banka mohla dále uvolnit svoji měnovou politiku a zafixovat kurz franku k euru. Většina analytiků však tento krok považuje za nepravděpodobný.

18:55
Akcie evropských bank posílily

Panevropský index FTSEurofirst 300 stoupl o 3,4 procenta a uzavřel na 966,83 bodu. Za celý týden si však odepsal 0,8 procenta. Zaznamenal tak již třetí týdenní pokles za sebou, napsala agentura Reuters.

Dobře si  vedl bankovní sektor, jehož index STOXX Europe 600 posílil o čtyři procenta. Francouzská banka Société Générale, která je majitelem Komerční banky, posílila téměř o šest procent.

19:19

Z hlavních amerických indexů Dow Jones v poledne místního času (18:00 SELČ) stoupl o 1,8 procenta na 11.339 bodů. Širší index Standard & Poor's 500 vzrostl o 1,2 procenta na 1186 bodů. Index technologického trhu Nasdaq zpevnil o 1,2 procenta na 2522 bodů.

19:19
Online zpravodajství z trhů zde končí, děkujeme za pozornost.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist