Eurozóna navyšuje kvůli zadluženým zemím záchranný fond, uvažuje o vydávání společných evropských dluhopisů, dluhová krize ale nepolevuje. Po Řecku, Irsku a Portugalsku se šíří také do Itálie, Španělska nebo Belgie.

Jaká budoucnost ji čeká? Může projekt měnové unie zkrachovat, jako jiné v minulosti. A jak by vlastně v praxi vypadal odchod některé zemí od eura? Český politolog a ekonom žijící v Německu Petr Robejšek, který patří mezi silné kritiky současné "záchranné" politiky eurozóny, byl hostem on-line rozhovoru na IHNED.cz.

„K realizaci společné hospodářské politiky chybí Evropě základní věc. Totiž evropský patriotismus. A navíc představte si Německo, které financuje jih Evropy, aniž by mohlo zásadně ovlivňovat jeho hospodářskou politiku. To je v Německu politicky neprůchodné. A naopak představte si jih Evropy, jehož hospodářskou politiku významně určuje Berlín. I to je politicky neprůchodné. Projekt euro má šanci jen mezi ekonomicky kompatibilními zeměmi. Čím později se uskuteční tomu odpovídající politika, tím menší jsou šance, že euro přežije vůbec,“ řekl Robejšek pro IHNED.cz.

Přílišné lpění na euru může podle Robejška poškodit a rozeštvat starý kontinent. Odchod Řeků a Portugalců od eura označil za nejlepší řešení krize eurozóny například americký finančník a miliardář maďarského původu George Soros. Evropské instituce pode něj při řešení řeckých dluhových potíží selhaly, řekl v rozhovoru pro Der Spiegel.

Trochu jiný názor na budoucnost Evropy má třeba ekonom Tomáš Sedláček. Ten nedávno v České televizi vyjádřil názor, že současné problémy Evropy jí dávají poslední šanci prohloubit integraci a vytvořit fiskální unii. Podle Sedláčka je to jediné možné řešení o které se musí eurozóna pokusit, "než se rozpadne".

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Petr
Myslíte si, že nové mechanismy typu zakotvení rozpočtových pravidel do ústavy by výrazně pomohlo ochránit evropské státy od dnešních problémů v budoucnosti? Nebo je to spíš tak, že se současným přístupem politiků nám nic nepomůže?
Děkuji za dotazy a omlouvám se za telegrafické odpovědi. první otázka: Pomůže asi tak jak pomohlo pravidlo no bail out v mastrichtských dohodách. Pravidla jsou porušována, když neexistuje možnost vynutit je silou. Tato možnost v eurozóně neexistuje, protože je založena ne nepochopitelně naivním předpokladu, že všichni chtějí sloužit společné věci.
Robejšek
Martin
Dobrý den Obávám se, že současné dluhy eurozóny a USA vyřeší vlády a centrální banky nakonec tím, že dluhy znehodnotí. To znamená natisknou (naklikají) enormní množství nových peněz a za ně skoupí dluhopisy. Bohužel tím znehodnotí ale i úspory střádalů. Můžete mě prosím trochu uklidnit, že je to až příliš černá vize? Nebo je opravdu lepší se úspor zbavit dřív než ztratí svoji hodnotu?
Uklidnit Vás bohužel nemohu, protože máte pravdu. Západní politické elity v posledních dvou dekádách žalostně selhaly. Naklády svého selhání hodí na krk voličům. Vedle známých receptů Vám doporučuji akcie firem mimo eurozónu, o kterých věřite, že prostojí krizi.
Robejšek
Jiřík
Nejméně "dvourychlostní" Evropa je smutnou realitou ekonomické síly jednotlivých států i pozůstatků minulých 50 poválečných let "budování socialismu". Je v této situaci pak vůbec reálné považovat Evropu za jednu z klíčových světových ekonomických oblastí (mocností) bvudoucnosti v případě rozpadu Eura nebo rozdělení Evropy na dva ekonomicky a měnové rozdílné regiony? A měly by pak , v případě rozpadu Eurozóny, šanci na solidní přežití a existenci samostatné státy?
Celý plán vytvořit z EU druhou velmoc byl na základě struktur tohoto spolku od samého počátku odsouzen k neúspěchu. Státy nakonec vždy jednaly ve svůj prospěch. Jejich výhodou je i to, že jsou podstatně akceschopnější než spolky. EU je učebnicový příklad toho, že teoretická síla spolků je většinou iluze. Politicky a ekonomicky konkurenceschopné státy mají v budoucnosti možnost obstát také proto, že podle mého pevného přesvědčení se éra globalizace chýlí ke konci.
Robejšek
M.Lis
Dobrý den, neprofitovalo právě Německo silně ze zavedení Eurozony? Děkuji. M.Lis
Bod jedna: Nezapomenme, jak profitovaly země na Jihu. Jejich životní úroveň po léta stoupala, zatímco reálné mzdy v Německu již po léta stagnují. Bod dvě: Učet, který ukáže, kdo a jak profitoval se právě píše.
Robejšek
David
Dobrý den, dle mého názoru nemůže Evropa dlouhodobě fungovat se společnou měnou, ale zároveň s fiskální politikou, kterou si každý stát spravuje sám. Jaký máte názor na vytvoření společného ministerstva financí a jednotného rozpočtu pro celou eurozónu - jednalo by se vlastně o model USA. A co si myslíte ohledně životnosti projektu společné měny eura. Děkuji
Máte úplnou pravdu, ale k realizaci společné hospodářské politiky chybí Evropě základní věc.Totiž evropský patriotismus. A navíc představte si Německo, které financuje Jih Evropy, aniž by mohlo zásadně ovlivňovat jeho hospodářskou politiku.To je v N. politicky neprůchodné. A naopak představte si Jih Evropy, jehož hospodářskou politiku významně určuje Berlín. I to je politicky neprůchodné. Projekt euro má šanci jen mezi ekonomicky kompatibilními zeměmi. čím později se uskuteční tomu odpovídající politika, tím menší jsou šance, že euro přežije vůbec.
Robejšek
Pavel Šimon
Dobrý den, dovoluji si prognozovat rozpad eurozony. Otázka pro vás. Pokud se mnou souhlasíte, kdy se tak podle vás stane a v jakém okamžiku, nebo za jaké situace. Zdraví Pavel Šimon z Jeseníku
Pravděpodobnost toho, že se Vaše předpověd splní roste s každým nekonsekventním rozhodnutím evropských politických vůdců. Viz předchozí odpověd.
Robejšek
Standa
Dobrý den. Velice rád Vás pane Robejšku poslouchám i čtu a Vaše názory jak na EU tak ekonomickou situaci tak i na v poslední době probíranou záležitost multi-kulti a politické korektnosti jsou mě blízké. Je pěkné slyšet jiný názor než ten mainstreamový. Teď dotaz. Jaká je vlastně nálada mezi Němci (nemyslím politiky a eurohujery), kteří musí platit veškeré náklady na rozhazovačné státy a přihlouplé bruselské balíčky? V sobotních Lidových novinách vyšel krásný článek kde v rozhovoru s paní Zlámlovou jakýsi francouzský ekonom (bohužel na jméno si teď nevzpomenu)popsal jak ve Francii vláda ovládá i tisk, který přežívá jen z vládních dotací a že Francouzi dnes nenávidí Němce skoro jako za války, protože podle nich za současnou krizi muže právě Německo. Na druhou stranu tak asi ani v Německu není z čeho vybírat neboť socdem by integraci ještě prohloubili a v rámci posvátné krávy (Euro)by Němocko přivedli tam kde je dnes Francie nebo Itálie. Děkuji
Děkuji Vám za uznáni. Nálada v německé společnosti je podprahově podrážděná. Zároveń byly generace Němců vychovávány v přesvědčení, že jejich oběť na oltář Evropy je vykoupení jejich viny z II.světové války. Takto motivovány jsou zejména politické a mediální elity. I dnes je kritika na chybném krizovém managementu v eurozóně jednoznačně slaběji ventilovaná, než dobrácké přikvyvování. Dojem o skutečné náladě získá člověk. Když v internetu čte reakce čtenářů na politickou korektnost většiny elit. V SPD probíhá názorový boj a není jasné, jak by reagovala ve vládě. Jisté je, že čím déle trvá eurokrize tím větší šance bude mít strana, která nazve věci pravými jmény.
Robejšek
Bob
Dobrý den pane Robejšku. Pokud bude Německo zahraňovat Itálii, Španělsko a Francii, tak kdo zachrání Německo? Vybral byste si teď bankovní kariéru? Proč/proč ne? Díky za odpověď a přeji hodně zdaru.
N. zachrání pouze jeho obyvatelé. Je to silná a výkonná společnost, schopná přežít i špatnou vládu; nikoliv do nekonečna. Pomalu je na čase, aby N.vládl někdo, kdo rozumí ekonomice a problematice národních zájmů. Mým favoritem by byl Peer Steinbrueck. Bankovní kariéru by si nevybral, protože finanční průmysl na svůj dočasný úspěch ve ždímání evropských občanů ve středním dosahu doplatí zesílením regulace. Na obzoru vidím obdobu zákona Glass Steagall.
Robejšek
Slartibartfast
Vážený pane Robejšku, jakou vidíte budoucnost EU po krachu jednotlivých členů? A ještě - bude pak možný nějaký mezinárodní obchod, koupíme si (nebo vybarterujeme) jídlo, ropu, plyn? Děkuji.
Vaše otázka by bohužel předpokládala mnohem více času a prostoru, než mám k dispozici. Eurokrize oddělí konkurenceschopné a zaostalé země. Konkurenceschopné se počase otřepou. Ale i ty zaostalé mají šanci, když se, pokud možno včera, vrátí k národní měně. Vzpomenme na Argentinu. Nemám obavy z toho, že nebude možný mezinárodní obchod.
Robejšek
Petr
Dobrý den. Připouštíte také variantu, že německá veřejnost nakonec bude tolerovat dotování slabších zemí bez větších problémů. Mám na mysli mediální pro-Euro masáž vedenou lobby německých exportérů a politiků. Děkuji
Nepřipouštím. Všechno je otázka trvání a nákladů. Představme si jen, že v důsledku zavedení eurobonds budou tendenčně růst i úroky za půjčky prostých obyvatel. Když jde o peněženku, tak přestává legrace. Navíc není německá společnost tak bohatá jak to sugerují zprůměrované údaje o příjmu na hlavu. Většina společnosti vnímá pokles svého životního standardu. Je pouze otázkou času, kdy tato problematika dostane politický rozměr. Tedy nějaká strana ji zúročí.
Robejšek
Mard
Není otázka zda, ale jakou formou a kdy. Proto se raději zeptám zda jste také přesvědčen že opuštění měny EURO by bylo mnohem dražší než její zavedení. A nějak to kvantifikovat (např. kolikanásobně). Moc děkuji a držím palce k dalším prima textům!
Zajímavá otázka. "Díky" katastrofickému krizovému managementu evropských politických elit nám cená udržení eura utešeně stoupá. Blíží se tak okamžik, kdy již nebude záležet na ceně, nýbrž na tom "ukončit tu hrůzu bez konce". Impulz k tomu nepřijde o politiků, nýbrž od občanů samotných. Těch, kteří již nebudou chtít dál platit "na chudé" a také těch-na Jihu-, kteří nebudou ochotní dále bezvýsledně spořit.
Robejšek
Bolševik007
Dobrý den pane Robejšek. Jak jsem si všimnul tak bolševikům vy moc nefandíte, tím víc by mě zajímal Váš názor na: 1)Německo se hospodářsky dost angažuje na ruském a čínském trhu. Myslíte si, že je to výsledkem nějakých dlouhodobých vývojových analýz, nebo výsledek stávajícího stavu trhu? 2)Máte vy sám nějakou vývojovou vizi aspoň střednědobou a jakou? 3)Myslíte si, že hospodářský systém centrálního plánování a svobodného trhu jsou schopny koexistovat bez kolizí? 4)Je možné, že by se tyto dva systémy evolučně sbližovaly (řteorie Rostova) Děkuji a zdravím B007
ad 1Státy operují jako samostatní aktéři. Rozhodující roli přitom hraje jejich ekonomiky a jejich politické špičky aktivity své ekonomiky podporují a doprovázejí. Existuje jasná kompatibilita německých na jedné straně a ruských resp. čínských EKONOMICKÝCH zájmů. Tyto procesy jsou snáze popsatelné v pojmech spojitých nádob, než v pojmech politických koncepcí. ad 2. Na to nemáme prostor. Odkazují Vás na mé texty, většina je v mém blogu. Podívejte se na text "Zachranme kapitalismus" z dubna roku 2007. 3.nejsou a protože to západní vlády nerespektují je jedna z hl. příčin jejich současných problémů. 4. Určité metodické přiblížení je možné. Moc by mě zajímalo na kterou stranu. Ale jisté je, že "zlatá střední cesta" neexistuje.
Robejšek
Radek
Dobry den! Na zaklade uvodniho clanku jsem se chtel zeptat, co je pravdy na tom, ze Nemecko stale dluzi Recku odskodneni za prikori z 2. sv. valky? V Recku se psalo, ze pokud by Nemecko tento (dluh) splatilo, Recko by zadny verejny dluh nemelo. Dekuji za odpoved. Pekny den!
Na místě řeckých medií/politiky bych tak argumentoval jen velmi opatrně. Není radno kousat ruku, která dává.Oveření zmíněné premisy, tj. zvážení dal a má dáti by pravděpodobně již dávno dopadlo v neprospěch řecké strany. Když třeba pomyslíme na náklady kohezního fondu a náklady evropské zemědělské politiky. To jsou desetiletí plateb směřujících zejména na Jih.
Robejšek
Jan Hodač
Vážený pane Robejšku, v analýzách eurozóny se čas od času používá i poměrně stará (ale výstižná) teorie OCA. Drtivá většina jejích předpokladů je v rozporu s realitou eura a eurozóny a z pohledu OCA je tak zázrak, že euroźona vůbec ještě funguje. Vidíte rozkolísání hospodářských cyklů jednotlivých členských zemí eurozóny jako největší problém? Samozřejmě, šel by řešit společnou "vládou" a společným "ministerstvem financí", ale proč bychom pak vůbec měli chodit k volbám v ČR??? Děkuji předem za Vaši odpověď!
Jestli eurozóna funguje je jistě diskutabilní. Výše jsem se již vyjádřil k otázce ekonomické konzistence členů eurozóny. Také společná vláda eurozóny je z výše uvedených důvodů iluzorní. Přesto si lidé nejenom v CR kladou právem otázku koho volit?
Robejšek
Jan
Dobrý den, finanční trhy postihly nedávno velké výprodeje prakticky po celém světě z důvodů politických problémů v USA a dluhových problémů v eurozóně. Jaký máte názor ohledně dlouhodobých investic do akcií v USA a v Evropě. Nejsou dnešní ceny velice nízké?? Například některé banky v USA ztratily více než 80 % své hodnoty oproti cenám před začátkem krize v roce 2008. Děkuji za odpověď.
Určitě znáte ten bonmot o kanonech a nakupovaní akcii. Ten platí i dnes. Důležité přitom je, jak jsem již výše zmínil, najít ty firmy, které prostojí krizovou fázi.
Robejšek
Petr Smrž
Dobrý den, myslíte si, že pokud Řecko či jiné země opustí EMU nebude to mít smrtelný důsledek pro EURo? Jaké by to mělo důsledky pro banky ve Francii a Německu? "Germánská nadřazenost", kterou zmiňuje výše uvedený článek, je přeci realita dána pracovitostí, systematičností a pořádkumilovností, která je právě zejména německy mluvícím zemím vlastní, zdravou formou se projevuje v sebevědomí a to je snad dobře?
Váš názor sdílím. Pokud jde o důsledky odstoupení jihoevropských zemí o eura tak nám je banky líčí jako horor. Na jejich místě bych dělal totéž. Jelikož nejsem zaměstnancem žádné banky tak mohu říci, že považují finanční průmysl jednak za předimenzovaný a příliš málo regulovaný. Jestliže by se v důsledku vysoupení některých zemí z eurozóny oba tyto nedostatky zmírnily, neměl bych nic proti tomu. Němci opravdu mají být na co hrdí. Faktem je, že to každý "druhořadý" nerad vidí. A opět i v této souvislosti: Chybí předpoklady pro evropský patriotismus.
Robejšek
Marek
Dobrý den, jste zastánce spíše toho, že se eurozóna z dnešních dluhových problémů dostane a podaří se ji zachránit nebo to podle Vás spěje k celkovému nezdaru - odchodu zemí z eurozóny, její zúžení nebo dokonce její konec. A jaký vliv by to podle Vás mělo na akciové trhy po celém světě z dlouhodobějšího hlediska?? Děkuji
Z mých předchozích odpovědí vyplývá, že si umím představit přežití eurozóny pouze v konzolidované formě, tj. jestliže ji opustí státy, které do ní nepatří. Naděje na to, že se i taková eurozóna uchová však klesají s každým polovičatým rozhodnutím evropské politické reprezentace. Důsledkem konce eurozóny by bylo dočasné prohloubení krize. Všechny by pak záleželo na tom, zda-li by vůdci jednotlivých zemí konečně jednali věcně správně a získaly podporu obyvatel. Získat podporu obyvatel je den ode dne těžší. To co by na začátku, třeba po rychlém přechodu Recka k vlastní měně bylo ještě možné, je dnes stále těžší. A HLAVNĚ: Politické elity eurozóny dnes dostávají účet ja roky vlastní nečinnosti.
Robejšek
Jan
Dobrý den, nakolik je podle Vás pravděpodobné, že ty politické strany, které možná díky krizi v Evropě vystřídají současnou vládní elitu, budou zároveň strany, nabízející "jednoduchá řešení"? Jaká je podle vás šance, že se něco podobného stane při příštích volbách v Čechách - nezvolíme si nakonec vlastního Jörga Heidera? Děkuji za odpověď.
Nemám dojem, že by současné elity nabízely "složitá" tj. promyšlená a přiměřená řešení. Všechny evropské vlády napadá jenom jedno: spořit. Dosti jednoduché a hlavně nepromyšlené řešení. Navrhuji přemýšlet o tom, jestli podpora pro tzv. populistické strany není odrazem toho, že současné vládnoucí strany neregistrují a neřeší problémy, které zaměstnávají rostoucí počet jejich voličů.
Robejšek
karel
je pro cesko výhodné že nemá euro. 2) jak honotíte to že němečtí exportéři prý chtěli zavedení eura v problematických zemích např řecko
Ad 1 je nesporně výhodné, že nemáme euro. Zeptejte se na to Slováků. Náklady na jeho udržení nás zatěžují méně než ty, kteří je mají. Můžeme v krizové situaci ovlivňovat kurs vlastní měny a podporovat export. Ad 2 Pro euro všude byly zejména velké firmy. Tak je to dodneška. Velké firmy však představují pouze zlomek ekonomiky. Nejduležitější je střední stav a ten si poradí s i bez eura. Děkuji všem za chytré otázky a doufám, že jsem nabídl alespoň zčásti uspokojivé odpovědi. Petr Robejsek
Robejšek

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist