Čína věří, že se americká ekonomika vrátí na cestu zdravého růstu. Prohlásil to v pátek čínský premiér Wen Ťia-pao při setkání s americkým viceprezidentem Joem Bidenem. Biden je na pětidenní návštěvě v Číně, která je největším zahraničním věřitelem Spojených států. S prezidentem Chu Ťin-tchaem pak Biden jednal mimo jiné i o Tchaj-wanu a Severní Koreji.

"Dal jste čínské veřejnosti jasnou zprávu, že Spojené státy dodrží své sliby a závazky týkající se výše amerického dluhu. To zachová bezpečnost, likviditu a hodnotu amerických dluhopisů," řekl premiér Číny, jež vlastní americké dluhopisy v hodnotě více než bilionu dolarů.

Také čínský viceprezident Si Ťin-pching, který jednal s Bidenem již ve čtvrtek, vyjádřil důvěru v odolnost amerického hospodářství. "Americké hospodářství je vysoce odolné a má silnou schopnost se samo ozdravit," konstatoval Si při dnešním jednání viceprezidentů obou zemí s podnikateli. "Jsme přesvědčeni, že americká ekonomika se bude ještě více rozvíjet, když se postaví současným výzvám," dodal.

Prudký obrat

Optimistický tón Siho, který by se podle předpokladů měl v roce 2013 stát nástupcem prezidenta Chu Ťin-tchaa, je v ostrém kontrastu s příkrou kritikou čínských státních médií vůči Washingtonu ohledně řešení stávajících amerických ekonomických problémů.

Čínský tisk kritizoval nedávné spory amerických politiků kolem zvýšení stropu pro další zadlužení USA, na němž se nakonec politici ve Washingtonu dohodli. S nevolí také sledoval, že poprvé v historii jedna ze tří hlavních ratingových agentur odebrala Spojeným státům nejvyšší hodnocení na stupni AAA.

Podle agentury Reuters jsou páteční komentáře Si Ťin-pchinga vůbec prvním vyjádřením vysokého čínského představitele ke stavu americké ekonomiky od zmíněného snížení ratingu firmou Standard & Poor's.

Si uvedl, že ho Biden ve čtvrtek informoval "o úsilí americké vlády podpořit ekonomický růst a zaměstnanost, snížit rozpočtový deficit, řešit problém zadluženosti a zachovat si důvěru globálních investorů".

Při pozdějším setkání s prezidentem Chuem Biden podle agentury AP prohlásil, že ho prezident Barack Obama pověřil ujistit čínské vedení o závazku Spojených států "dále a co možná nejdůraznějším způsobem se angažovat ve světě".

Dohody za miliardu

Náměstek čínského ministra zahraničí Cchuej Tchien-kchaj novinářům sdělil, že rozhovor obou státníků se týkal mimo jiné jednání USA s Tchaj-wanem, který Peking považuje za svou odštěpeneckou kolonii a jemuž má Washington prodat zbraně. O dodávce bojových letounů F-16 mají USA podle AP rozhodnout do 1. října před očekávanou návštěvou Siho ve Washingtonu. Čína podle Cchueje také vybídla k brzkému obnovení šestistranných jednání o odzbrojení izolované Severní Koreje.

Dnešní setkání viceprezidentů obou zemí s podnikateli, kterého se zúčastnili mimo jiné zástupci firem General Motors, Coca Cola, Bank of China či výrobce počítačů Lenovo, bylo zaměřeno na odstraňování překážek bránících užší spolupráci. Zahraniční společnosti si stěžují na omezování přístupu na čínský trh, podobné stížnosti o obtížích pronikání na americký trh zaznívají i od čínských investorů.

Podle nejmenovaného amerického delegáta by americké firmy a Čína měly během Bidenovy návštěvy uzavřít obchodní dohody v hodnotě téměř miliardy dolarů.

V sobotu odcestuje Si s Bidenem do města Čcheng-tu, metropole provincie S'-čchuan, kterou v roce 2008 postihlo katastrofální zemětřesení. Biden tam o víkendu promluví k vysokoškolským studentům a navštíví rekonstrukční projekty.