Cena severomořské ropy Brent klesá o více než dva dolary za barel. Můžou za to rostoucí naděje na brzké obnovení dodávek ropy z Libye. Ty přerušila občanská válka, která se nyní zřejmě blíží ke konci.
Kolem 8:00 SELČ ropa Brent zlevnila o 2,36 dolaru na 106,26 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI zůstala bez výraznějších změn na 82,28 dolaru za barel.
Libyjští povstalci oznámili, že v jejich rukou je celá metropole Tripolis s výjimkou komplexu Báb al-Azízíja, bašty diktátora Muammara Kaddáfího.
Libye před začátkem občanské války těžila zhruba 1,6 milionu barelů ropy denně, což odpovídá téměř dvěma procentům celosvětové produkce. Většina libyjské ropy směřovala do evropských rafinerií.
Návrat libyjské těžby ropy na úroveň z období před válkou by mohl zabrat několik let, k dosažení produkce kolem milionu barelů denně by ale podle analytiků mohlo stačit několik měsíců.
Zlato na nové rekordu 1894 dolarů za unci
Kvůli obavám z nové recese ve Spojených státech a kvůli dluhové krizi v eurozóně se během obchodování v Asii vyšplhala cena zlata nad 1881 dolarů za troyskou unci, kde zatím nikdy v minulosti nebyla. Investory nutí přesouvat peníze do bezpečnějších aktiv jako je zlato i propad na burzách a s ním rostoucí averze k riziku.
Cena zlata na promptním trhu, kde se obchoduje kov k okamžitému dodání, tak vystoupila až nad 1887 dolarů. Proti konci minulého týdne se zvýšila zhruba o 1,4 procenta. Podobně cena termínového kontraktu na zlato obchodované na komoditní burze COMEX v USA se vyšplhala až nad 1890 USD/oz.
Zlato posunulo rekord už třetí den za sebou. Jen za minulý týden přitom cena zaznamenala nejvýraznější růst za dva a půl roku. Po výstupu na nová maxima se ale cena začala mírně snižovat s tím, jak se zlepšovala nálada na asijských burzách. Některé z nich během dne postupně smazaly ztráty a mírně zpevňovaly.
Technická analýza naznačuje, že cena zlata by se mohla v rámci nynější růstové vlny dostat až nad 1900 dolarů, než zahájí korekci. Část analytiků také upozorňuje, že za nynějším propadem cen akcií na burzách jsou převážně hedgeové fondy, což znamená, že výprodej akcií má naprosto jiné důvody než během finanční krize v letech 2007 a 2008.
Zlatu pomáhá k růstu na maxima i série špatných makroekonomických údajů z USA, a rovněž nedůvěra v ekonomiky na periferii eurozóny. "Ještě alespoň dva až tři měsíce neočekáváme nic, co by podpořilo americkou ekonomiku nebo makroekonomická data," poznamenal analytik trhu komodit ve finančním ústavu UBS Tom Price.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist