U stravenek, které v Česku dostává čtvrtina zaměstnanců, bude zrušeno takzvané daňové zvýhodnění. Dosud se totiž ze stravenek neplatí pojistné, což by od roku 2013 mělo být zavedeno. Nově tak vyjde nastejno, jestli zaměstnanec dostane od firmy stravenky, nebo peníze.

Tato změna má být kompenzována tím, že přibude nový bonus na dani, tzv. výdajový paušál. Ten však připadne každému zaměstnanci, i tomu, který dosud stravenky či jiná zvýhodnění nedostával.

Kdo do současné doby nedostává stravenky, dostane tak ročně 3000 korun navíc, a jelikož se jedná o daňový bonus, obdrží je, i když neplatí daň z příjmu. Nelze však vyloučit, že se tento bod po dalších jednání v koalici a sněmovně nezmění a nakonec může být zachován současný systém.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se