Po červencových zátěžových testech evropských bank přišel propad jejich akcií. Výsledky testů byly ale pozitivní, zejména co se týče dostatečného kapitálu bank.

Pouze 8 z nich nedosáhlo na 5% hranici Tier 1 kapitálu v horizontu dvou let, 16 bank se dostalo do poměrně bezpečného rozmezí mezi 5–6 %.

Částečně jsou tyto dobré výsledky odrazem navyšování kapitálu, které proběhlo v posledních měsících hlavně díky tlaku regulátorů a celkem dosáhlo více než 50 miliard eur.

Zátěžové testy z tohoto roku také spočívají na přísnějších předpokladech než testy z minulého roku. Někteří se ale domnívají, že zátěžové testy stále nebyly dostatečně zátěžové.

Nově dostupná data pak využili analytici k vlastním testům:

Podle Goldman Sachs by v případě restrukturalizace řeckého, irského a portugalského dluhu bankám scházelo k dosažení 5% hranice kapitálu Tier 1 25,9 miliardy eur.

Pokud se k tomu přidá 10% snížení hodnoty dluhopisů Itálie a Španělska, suma by se zvýšila na 29,8 miliardy eur. Podle Barclays by na 5% hranici kapitálu nedosáhly jen čtyři banky z největších třiceti. I na základě těchto odhadů lze negativní reakci trhů jen těžko vysvětlit.

Situace se ale mění, pokud se podíváme na čistou úrokovou marži bank. Negativní scénář roku 2012 totiž znamená, že 12 z 30 nejdůležitějších bank se dostane do ztráty, dalších 5 bude dosahovat pouze malých zisků.

Přitom v roce 2010 dosáhlo ztráty jen velmi málo bank. Významné ztráty by realizovaly banky v Itálii a Německu (s výjimkou Deutsche Bank) či RBS. Zisky francouzských bank by klesly k nule.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.