Německá ekonomika vzroste v příštím roce o zhruba dvě procenta. Uvádí to podle pondělního vydání magazínu Der Spiegel interní analýza německého ministerstva financí.

Navzdory nejistotě na finančních trzích a problémům eura tak největší ekonomika Evropské unie počítá pro rok 2012 s mírně vyšším růstem než na počátku letošního roku, kdy ho odhadovala na 1,8 procenta. Na vývoji německého hospodářství je z velké části závislé i Česko.

"V roce 2012 by mohl konjunkturní růst Německa pokračovat," píše se podle časopisu v neveřejné zprávě. Jeho motorem by podle ní měla být domácí poptávka. "Především soukromé konzumní výdaje by mohly citelně přispět k celkovému hospodářskému růstu," konstatuje ministerstvo v analýze.

Růst německé ekonomiky v posledních měsících přitom výrazně zpomalil. Ve druhém čtvrtletí stoupla pouze o 0,1 procenta proti předchozím třem měsícům, kdy vzrostla o 1,3 procenta. Podle autorů zprávy tak zůstala značně za očekáváním. Překvapila je prý zejména slabá domácí poptávka ve druhém kvartálu.

Pro letošní rok jsou tak podle ministerstva "přírůstky HDP výrazně nad tři procenta nepravděpodobné". Mnoho německých ekonomických institutů a bank také už snížilo své odhady růstu německého hospodářství z původních asi 3,5 procent na současná tři procenta. S podobným růstem v roce 2011 počítá i německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Loni největší evropská ekonomika vzrostla o 3,7 procenta.

Návrat recese?

Navzdory tomu však převládají obavy z návratu recese do světové ekonomiky. Schäuble již o víkendu uvedl, že světovou ekonomiku by mohlo kvůli opatřením ke zlepšení stavu veřejných financí čekat "sedm hubených let". Dodal, že může trvat řadu let, než úsporná opatření přinesou ovoce.

V obdobném duchu se v sobotu vyjádřila i nová šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.

"Letní vývoj naznačil, že se nyní nacházíme v nebezpečné nové fázi," řekla Lagardeová ve svém prvním významném politickém projevu od chvíle, kdy v čele MMF vystřídala Dominiqua Strausse-Kahna. "Riskujeme, že křehké oživení bude zmařeno. Proto musíme okamžitě konat," dodala.

Zároveň vyzvala k okamžitým a koordinovaným politickým krokům. Opatření na podporu světové ekonomiky dnes podle Bílého domu také přislíbili americký prezident Barack Obama i německá kancléřka Angela Merkelová.