S tím, jak cena zlata v posledních týdnech láme své historické rekordy, zažívá nebývalý rozkvět rekreační hledání zlata.

A to nejen ve Spojených státech nebo v Austrálii, ale také v některých částech švýcarských Alp, kam se každoročně sjíždějí "zlatokopové" z celé Evropy.

Letošní sezona je tak ve Švýcarsku odlišná od těch minulých. Například v tamním regionu Napfgebiet, který leží zhruba hodinu cesty jižně od Curychu, je vyšší poptávka po rekreačním rýžování zlata znát.

ZLATO V ČESKU

Nejvhodnější lokality pro rýžování zlata v Česku:

1/ Jižní Čechy - Kašperské Hory, řeka Otava

2/ Střední Čechy - řeka Sázava, Bojovský potok proti proudu od Měchenic

3/ Morava - Zlaté Hory a Jeseníky obecně

To potvrzuje i jeden z organizátorů takovýchto výprav Toni Obertuefer. ,,Když to porovnám s minulými lety, tak rozhodně vidím vyšší poptávku po našich "zlatokopeckých" výpravách. Určitě to má souvislost s rostoucí cenou zlata," vysvětluje pro server televizní stanice CNBC.

O hledání zlata mají zájem téměř všichni, ať už jde o školy, firmy nebo celé rodiny. V těch nejvíce vytížených dnech Obertuefer ukazoval, jak se správně používá rýžovací pánev, zhruba 120 lidem najednou.

A i ostatní organizátoři zlatých túr hlásí růst poptávky. Podle nich je zájem o hledání zlata zhruba o 20 procent vyšší než v minulém roce.

Je nutné ale říct, že na rýžování zlata se nedá rychle zbohatnout, pokud vůbec. Zabere několik let, aby se z tohoto koníčku stala živnost, a to ještě musíte mít štěstí.

Jeden kilogram zlata totiž podle odborníků najdete až za pět let soustavného rýžování.

PROČ ROSTE CENA ZLATA?

Faktory, které v současnosti ženou cenu zlata vzhůru:

1/ Monetární politika americké a evropské centrální banky a reálná možnost dalšího kvantitativního uvolňování (QE3) v USA

2/ Nakupování zlata centrálními bankami, zejména těch v rozvíjejících se ekonomikách

3/ Obavy ohledně dluhové zadlužení USA a eurozóny

Nejen rostoucí hodnota zlata ale láká turisty do švýcarských Alp. Podle organizátorů rýžovacích výprav se jedná o stále více oblíbenější způsob odpočinku, ale i zábavy jednotlivců a větších skupinek přátel.

,,Navíc zlato nepřestává fascinovat mladší i starší generace napříč všemi sociálními skupinami. Přitahuje svou žlutou barvou a nezaměnitelným leskem," dodává Obertuefer.

Tak i tak, cena zlata by podle komoditních expertů měla dál růst, do konce roku by se opět měla podívat na 1900 dolarů za troyskou unci a v příštím roce by pak mohla překonat magickou hranici 2000 dolarů za unci.

Silný frank podlamuje kolena výrobcům sýrů

Švýcarsko ale ze současného vývoje na finančních trzích jen netěží. Problém mu naopak způsobuje sílící frank.

Sýr Ementál v jednom ze švýcarských obchodů.Země tak doplácí na to, že chod její ekonomiky je de facto bezproblémový a mezi investory je tak tamní měna považována za bezpečný přístav.

Silný frank samozřejmě podlamuje nohy exportérům, mezi které se bezesporu řadí i výrobci sýrů. A ti už dopady silné měny pociťují.

Švýcarské sýry v zahraničí podražily a pokles odbytu na sebe nenechal dlouho čekat. Drastický pokles prodeje ementálu hlásí v USA.

Kurz švýcarského franku totiž od začátku roku do současnosti posílil o zhruba jednu pětinu a úměrně tomu klesly i příjmy švýcarských firem.

Produkce ementálu tak už ve Švýcarsku klesla o zhruba třetinu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist