Na českých kolejích se pomalu stupňuje konkurenční boj. Na vybrané tratě již brzy vstoupí vlaky RegioJet, které mají být přímým konkurentem Českých drah a slibují nadstandardní služby i stevardky.

Tento krok nenechal chladnými ČD, takže ty od 1. září nasazují svoje "vlakušky" také. Mají se starat o cestující první třídy na šestnácti dálkových spojích kategorie EC, IC a Ex mezi Prahou a Ostravou.

Tento koncept České dráhy poprvé představily koncem ledna a vyzkoušely ho na osmi spojích mezi Prahou a Moravou.

 

"Je logické, že se snažíme udržet naše cestující. Zmíněné novinky jsou ale spíše třešničkou na dortu. Primární je, že cestujícím garantujeme kvalitní vozy a u vlaků SC Pendolino bezkonkurenčně nejkratší jízdní dobu,“ uvedl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek.

 

Stevardky budou rozdávat cestujícím denní tisk a teplý nebo studený nápoj zdarma. Kromě toho se mají starat o usazení cestujících na místo, o jejich pohodlí během cesty a zároveň dbát na základní čistotu ve voze.

"Chceme ve vybraných spojích zkvalitnit také gastronomické služby. Kromě jídelních vozů budeme postupně rozšiřovat prodej občerstvení z minibarů přímo na místo a ve vlacích SC Pendolino nabídneme denní tisk a vodu zdarma i cestujícím ve druhé třídě,“ dodal Blažek.

Další doplňkovou službou má být také ČD Taxi. "Díky ní si budou moci cestující zajistit na pražském a ostravském hlavním nádraží a také v Ostravě-Svinově taxi a po předložení naší jízdenky jim taxislužba garantuje cenu i kvalitu služby,“ řekl Blažek.

Stevardky jako standard?

Jde již o druhou zprávu o tom, kdo bude o české pasažéry pečovat. V pondělí odtajnil podobu uniforem svého palubního personálu nových vlaků RegioJet, s nimiž se cestující se s nimi potkají již v září na palubách žlutých vlaků mezi Havířovem, Ostravou a Prahou.

"Všichni členové palubního personálu mají stejný rozsah povinností týkající se obsluhy a odbavení zákazníka. V pětivozové soupravě vlaků IC RegioJet bude v rámci běžného provozu 7 členů palubního personálu. Pět z nich bude mít na starosti péči o cestující – po jednom v každém z 5 vozů; dva se budou starat o přípravu občerstvení, které si zákazníci objednají," uvedl mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.

Foto: Jak budou vypadat stevardky Českých drah