Na českých kolejích se pomalu stupňuje konkurenční boj. Na vybrané tratě již brzy vstoupí vlaky RegioJet, které mají být přímým konkurentem Českých drah a slibují nadstandardní služby i stevardky.

Tento krok nenechal chladnými ČD, takže ty od 1. září nasazují svoje "vlakušky" také. Mají se starat o cestující první třídy na šestnácti dálkových spojích kategorie EC, IC a Ex mezi Prahou a Ostravou.

Tento koncept České dráhy poprvé představily koncem ledna a vyzkoušely ho na osmi spojích mezi Prahou a Moravou.

 

"Je logické, že se snažíme udržet naše cestující. Zmíněné novinky jsou ale spíše třešničkou na dortu. Primární je, že cestujícím garantujeme kvalitní vozy a u vlaků SC Pendolino bezkonkurenčně nejkratší jízdní dobu,“ uvedl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek.

 

Stevardky budou rozdávat cestujícím denní tisk a teplý nebo studený nápoj zdarma. Kromě toho se mají starat o usazení cestujících na místo, o jejich pohodlí během cesty a zároveň dbát na základní čistotu ve voze.

"Chceme ve vybraných spojích zkvalitnit také gastronomické služby. Kromě jídelních vozů budeme postupně rozšiřovat prodej občerstvení z minibarů přímo na místo a ve vlacích SC Pendolino nabídneme denní tisk a vodu zdarma i cestujícím ve druhé třídě,“ dodal Blažek.

Další doplňkovou službou má být také ČD Taxi. "Díky ní si budou moci cestující zajistit na pražském a ostravském hlavním nádraží a také v Ostravě-Svinově taxi a po předložení naší jízdenky jim taxislužba garantuje cenu i kvalitu služby,“ řekl Blažek.

Stevardky jako standard?

Jde již o druhou zprávu o tom, kdo bude o české pasažéry pečovat. V pondělí odtajnil podobu uniforem svého palubního personálu nových vlaků RegioJet, s nimiž se cestující se s nimi potkají již v září na palubách žlutých vlaků mezi Havířovem, Ostravou a Prahou.

"Všichni členové palubního personálu mají stejný rozsah povinností týkající se obsluhy a odbavení zákazníka. V pětivozové soupravě vlaků IC RegioJet bude v rámci běžného provozu 7 členů palubního personálu. Pět z nich bude mít na starosti péči o cestující – po jednom v každém z 5 vozů; dva se budou starat o přípravu občerstvení, které si zákazníci objednají," uvedl mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.

Foto: Jak budou vypadat stevardky Českých drah

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist