Sněmovna v pátek v závěrečném čtení schválila hlasy koalice vládní návrh na omezení státní podpory stavebního spoření.
Podpora klesne na nejvýše 2000 korun ročně pro nové i existující smlouvy, zdaňovat se budou úroky z vkladu. Stát tak chce ušetřit čtyři až šest miliard korun. Změnu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.
Nově má platit, že státní příspěvek bude představovat deset procent místo dosavadních 15 procent z naspořené částky. Maximálním limitem pro jeho výpočet bude částka 20.000 korun, takže nepřekročí 2000 korun. Nově se budou zdaňovat připsané úroky, samotná státní podpora se zdaňovat nebude.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) novinářům řekl, že schválená změna sníží náklady státu na státní podporu o polovinu, tedy o zhruba šest miliard korun. Řekl také, že tento produkt je nejoblíbenější, protože na něj nejvíc přispívají ti, kteří nespoří.
"Pochopitelně, je-li něco hodně podporováno, je to oblíbené. Já se nedomnívám, že je to fér vůči ostatním spořicím produktům," uvedl.
Konec stavebního spoření?
Státní podporu stavebního spoření nyní čerpá asi pět milionů Čechů. Loni ze státního rozpočtu putovalo na státní podporu za rok 2009 přes 11,7 miliardy korun.
„Podpora stavebního spoření byla v České republice nastavena velmi vstřícně pro střadatele. Takto velká finanční státní podpora není ani v mnohem bohatších okolních zemích. Stavební spoření se (po změně) stane mnohem méně výhodné. Masívní rychlé ukončení stavebního spoření jako produktu však neočekáváme. Očekáváme spíše postupný, dlouhodobý odklon, který nebude nijak extrémně dramatický,“ uvedl Tomáš Rampula, hlavní analytik AWD.
Podle výkonného ředitele Evropského sdružení stavebních spořitelen Andrease Zehndera navrhované změny povedou fakticky k likvidaci celého systému stavebního spoření v ČR.
Další změny
Ministerstvo financí připravuje další změny. Navrhuje, aby státní podporu stavebního spoření mohli od roku 2013 získat jen ti, kteří ji využijí na bydlení, nebo si vezmou úvěr od stavební spořitelny.
MF chce zároveň od roku 2015 umožnit, aby stavební spoření mohly poskytovat i univerzální banky. V případě poskytování stavebního spoření univerzální bankou přitom banka nebude podle návrhu limitována ve způsobu využití peněz. Banky budou moci s nimi nakládat stejně jako s jinými primárními vklady.
Novela dnes odolala návrhu na zamítnutí, který vznesl poslanec KSČM Petr Braný. Jako jeden z argumentů již dříve uvedl, že tato změna by utlumila celý systém stavebního spoření. Varoval také, že pokud by klienti méně spořili, musely by stavební spořitelny hledat zdroje pro úvěrování klientů na finančním trhu, což by mohlo vést ke zvýšení sazeb.
Sněmovna již jednou obdobný návrh na omezení státní podpory schválila, Ústavní soud jej však kvůli některým pasážím zrušil. Vadilo mu především, že návrh byl schválen ve stavu legislativní nouze a že zaváděl 50procentní srážkovou daň na státní podporu za minulý rok. Se stížností se na soud obrátila ČSSD.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist