Českou ekonomiku drží zatím zahraniční obchod, především vývozy, které v červenci meziročně rostly o 9,3 procenta. Naproti tomu průmysl oproti minulému roku zpomalil růst na 4,4 procenta a stavební výroba prohloubila pokles na 11,1 procenta. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu zveřejněných v úterý. Červencové statistiky podle analytiků potvrdily, že zahraniční poptávka je nyní pro české hospodářství hlavním motorem.
Přebytek zahraničního obchodu v červenci stoupl na 14 miliard korun, což je meziročně o 10,8 miliardy Kč více. Vývoz se meziročně zvýšil o 9,3 procenta a dovoz o čtyři procenta. Výše přebytku podle Miroslava Frayera z Komerční banky překvapila.
"Čísla tak na první pohled vypadají pozitivně, nicméně zveřejněná průmyslová výroba naznačuje poměrně znatelné zpomalení, což se v následujících měsících promítne i do statistik zahraničního obchodu," podotkl.
Nebezpečná závislost na eurozóně
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka upozornil, že zahraniční obchod sice v červenci posiloval, avšak již druhý měsíc po sobě pouze jednociferným tempem. "Důvody nižšího růstu souvisí s ekonomickým výkonem eurozóny, na kterém je česká ekonomika silně závislá," uvedl Hovorka. Dodal, že rostoucí problémy v eurozóně představují i do budoucna potenciální vážnou hrozbu pro českou ekonomiku.
Mezi hlavní rizika pro český zahraniční obchod podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank nyní patří nižší průmyslové zakázky z Německa, kde se ochlazování ekonomiky zatím projevovalo mírněji než jinde v Evropě. Otázkou podle něj také je, jak dlouho udrží svá exportní tempa tuzemští výrobci v automobilovém průmyslu.
"Přes uvedená rizika je zřejmé, že přebytek zahraničního obchodu letos míří k novému rekordu," dodal Sobíšek.
Červencové zpomalení průmyslu na 4,4 procenta po červnovém revidovaném zvýšení o 7,9 procenta je podle Jana Vejmělka z Komerční banky zklamáním.
"Potvrzuje se, že český průmyslový sektor je tažen výlučně zahraniční poptávkou. A bohužel růstové výhlídky eurozóny se snižují, což bude mít dopad i na českou průmyslovou výrobu," uvedl Vejmělek.
Postupný útlum v zahraniční poptávce a stagnaci tempa růstu českého průmyslu očekává i analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák.
"Předstihové ukazatele indikují zpomalení německé ekonomiky, což se s časovým zpožděním promítne i do českého hospodářství. Domácí poptávka není schopna výpadek ze zahraničí nahradit," dodal.
Krize stavebnictví se prohlubuje
Tuzemská stavební výroba se v červenci meziročně propadla o 11,1 procenta a prohloubila tak pokles z červnových revidovaných 4,8 procenta. Počet zahájených bytů v červenci meziročně klesl o 6,2 procenta na 2290 bytů, počet dokončených bytů pak vzrostl o 3,4 procenta na 1912.
Ani sezonní práce pád stavební výroby nezmírnily, komentoval statistická data prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václav Matyáš.
"Pokud vláda nezahájí prorůstovou politiku a nezačne investovat do realizace velkých projektů, zejména v oblasti dopravní infrastruktury, zlepšení situace ve stavebnictví se jen tak nedočkáme," dodal.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist