Zástupci zaměstnavatelských svazů na pondělní schůzce s prezidentem Václavem Klausem uvedli, že připravované nové znění horního zákona by mělo obsahovat obvyklé metody vyvlastňování.
Shodli se na tom prezident Václav Klaus se zástupci Svazu průmyslu a dopravy, těžařů, Svazu měst a obcí a Konfederace zaměstnavatelů a podnikatelů. A po setkání s novináři o tom informoval prezident Hospodářské komory Petr Kužel.
Návrh novely počítá se zrušením možnosti vyvlastnění majetku státem kvůli důlní činnosti. Nově by mělo záviset pouze na dohodě majitelů pozemků s těžařskými společnostmi.
Klaus souhlasí?
Prezident se k jednání oficiálně nevyjádřil, i když podle zástupců zaměstnavatelů prezident Václav Klaus s nimi souhlasí v tom, že možnost vyvlastnit pozemky státem by mělo v novele horního zákona jako pojistka zůstat.
Podle generálního ředitele SP Zdeňka Lišky souhlasil Klaus s průmyslníky v tom, že vyvlastnění by mělo v zákoně zůstat jako pojistka.
"Jsem rád, že jsme se shodli, že tato pojistka může být i v takové formě, že vyvlastňovat nebude přímo firma, ale stát, aby si zabezpečil, že surovina bude použitá v souladu se státními cíly, a nikoli cíly soukromých firem," uvedl předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek, který se setkání zúčastnil.
Hrozba korupce
"Je nutné, aby vyvlastňování probíhalo standardně a nepodléhalo politickým tlakům," sdělil Kužel a upozornil, že jinak by se "mohlo stát i korupčním prostředím, což v tuto chvíli ani vláda ani nikdo jiný nechce."
Svaz průmyslu a dopravy ČR již dříve uvedl, že změna zákona zásadně poškodí těžební odvětví, způsobí rušení pracovních míst v tomto oboru a bude mít negativní dopad na energetickou bezpečnost státu.
"Musí být zachováno to, abychom dále mohli těžit energetické i neenergetické suroviny," řekla po setkání s prezidentem ředitelka Těžební unie Milena Šandová.
Novela se připomínkuje
Zástupci těžařů a zaměstnavatelských svazů se podle prezidenta Hospodářské komory ČR kvůli plánované změně zákona sešli již dříve také s poslanci a premiérem Petrem Nečasem.
Novelu horního zákona poslal v červenci ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) do připomínkového řízení. Podle expertů ekologických sdružení zaručí lidem, že jim stát kvůli těžbě nevyvlastní majetek.
Novelu by podle ekologů měl následovat závazek státu nedopustit prolomení těžebních limitů uhlí v severních Čechách.
Ministerstvo průmyslu a obchodu předpokládá, že od roku 2015 by případný postup za limity těžby uhlí v severních Čechách měl záviset výhradně na dohodě vlastníků pozemků, pod kterými se uhlí nachází, a těžebních společností. Do roku 2014 zatím stát o prolomení limitů neuvažuje.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist