Přemýšleli jste někdy o tom, jaké je nejšťastnější povolání na světě, tedy takové, které dává člověku největší míru spokojenosti a pocitu naplnění z vlastní práce?

Na tuto otázku se pokusil odpovědět průzkum Národní organizace pro výzkum Chicagské univerzity, jehož výsledky zveřejnil časopis Forbes a rovnou je porovnal s předchozím průzkumem, který se zaměřil na nejvíce nenáviděná povolání.

Z obou průzkumů vyplývá, že zatímco první skupině dominují profese tvůrčí nebo ty, které pomáhají lidem, ve druhé skupině profesí, které jejich vykonavatelé nejvíce nenávidí, nejsou - jak by se dalo očekávat - uklízečky nebo obsluha toalet, ale převážně vysoce společensky postavená a štědře placená povolání. V nich obvykle nejvíc vadí sešněrovaná hierarchie a malý prostor pro rozvoj.

DESET NEJŠŤASTNĚJŠÍCH POVOLÁNÍ:

1. Duchovní: Ti nejméně spoutaní světskými marnostmi uvádějí, že jsou nejspokojenější ze všech.

2. Hasiči: 80 procent hasičů je "velmi spokojeno" se svou prací, která zahrnuje pomáhání lidem,

3. Fyzioterapeuti: Sociální interakce a pomáhání lidem patrně z této práce činí jednu z nejšťastnějších.

4. Autoři: Pro většinu autorů je honorář směšně malý nebo nulový, ale volnost psát to, co nosí ve vlastní mysli, zjevně vede ke štěstí.

5. Speciální pedagogové: Pokud vám nezáleží na penězích, pak stát se učitelem ve speciálním školství může být šťastnou profesí.

6. Učitelé: Ve valné většině uvádějí, že jsou ve své práci spokojení navzdory problémům s financemi a stavem učeben. Tato profese nadále přitahuje mladé idealisty, byť 50 procent nových učitelů v USA svoje povolání opouští v prvních pěti letech.

7. Umělci: Sochaři a malíři hlásí vysoký stupeň uspokojení navzdory velkým problémům, jak se tímto povoláním uživit.

8. Psychologové: Možná nejsou vždycky schopní vyřešit problémy druhých lidí, ale ty svoje, zdá se, vyřešili.

9. Finanční poradci a prodejci finančních produktů: 65 procent z nich hlásí spokojenost s vlastní prací. Což by také měli, protože platy za ni jsou velmi slušné a samotné povolání se obvykle provozuje v příjemném kancelářském prostředí.

10. Obsluha strojů: Manipulace s velkými hračkami, jako jsou buldozery, nakládače, jeřáby, bagry, čerpadly či kompresory, může být zábava.

 

 

DESET NEJNENÁVIDĚNĚJŠÍCH POVOLÁNÍ:

1. Ředitel IT: Jako hlavní důvod nespokojenosti uvádějí "protežování, bratříčkování a nedostatek respektu k zaměstnancům".

2. Ředitel prodeje a marketingu: Nejčastěji si stýskají na "nedostatek vedení shora a nulový prostor pro růst".

3. Produktový manažer: Největším problémem pro ně je omezený kariérní růst a nudná práce.

4. Vyšší webový vývojář: Vysoký stupeň nespokojenosti plyne z neschopnosti zaměstnanců srozumitelně komunikovat a chápat technologii.

5. Technický odborník: Navzdory veškeré odbornosti a zkušenostem je s nimi prý zacházeno s citelně nízkým respektem a jejich závěry nebere vyšší vedení vážně.

6. Elektroničtí technici: Tady je seznam stesků hodně dlouhý a sahá od příliš malé kontroly nad výsledkem, přes žádné opravdové možnosti pro růst až po všeobecnou nenávist mezi kolegy.

7. Právní koncipient: Tato profese patří mezi nejžádanější v právním světě; přesto koncipienti hlásí vysoký stupeň nespokojenosti kvůli dlouhé, úmorné pracovní době i skutečnosti, že jsou koncipienti často vydáni na pospas rozmarům vrtošivých výše postavených osobností.

8. Analytik technické podpory: Tito lidé pomáhají jiným s problémy jejich počítačů. To obvykle vyžaduje klidnou komunikaci s panikařícím zákazníkem, často nejrve po telefonu, a pak osobní návštěvu jen proto, aby na místě zjistili, že dotyčný prostě nezapnul tiskárnu. A to vše v podstatě kdykoli včetně víkendů či dovolených.

9. Operátoři počítačem naprogramovaných strojů: Pro ty, kdo si pod tím nedokážou nic představit - to jsou ti, kdo mačkají knoflíky, díky nimž hladce běží bez dalšího přispění lidské ruky třeba soustruh nebo mlýn. Ovšem krom onoho mačkání knoflíků a údržby stroje nedělají nic moc jiného, a protože je to úzce specializovaná práce, žádný prostor pro pokrok či rozvoj tu není.

10. Marketingový manažer: Jako hlavní důvod nespokojenosti obvykle uvádějí nedostatek vedení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist