Pořídit si dnes byt na hypotéku vyjde výrazně levněji než před začátkem krize a je to téměř stejně výhodné jako na přelomu let 2005 a 2006. Vyplývá to ze srovnání dostupnosti bydlení, které mají HN k dispozici.

Jestliže ještě na začátku roku 2009 vydala domácnost za jednopokojový byt v Praze, který si pořídila na 70procentní hypotéku, téměř polovinu svého čistého průměrného příjmu, dnes to je již necelých 35 procent.

 


V roce 2009 by odborníci této domácnosti z hlediska jejího zadlužení investici do vlastního bydlení nedoporučovali, dnes už je ale podíl zadlužení únosný.

Podobný trend ilustrují údaje o návratnosti koupě bytu na hypotéku v letech. Jednopokojový byt by v roce 2009 domácnost s průměrným příjmem v Praze splácela 5,8 roku, dnes to je již o jeden rok méně. Pro účely srovnání se pracovalo s předpokladem, že by hypotetická rodina dávala na splátky celé své čisté příjmy.

 

K rychlejší návratnosti investice do vlastního bydlení přispěl souběh několika faktorů. Za poslední roky klesly ceny bytů, banky navíc postupně zvýhodnily hypotéky a průběžně rostly mzdy.

„Dostupnost bydlení se přiblížila k hodnotám na konci roku 2005,“ potvrzuje Michal Hlaváček z odboru finanční stability České národní banky.

Jak je dostupné bydlení a jak se změnila situace na trhu během posledních tří let? Přesně na tyto otázky přinesou odpovědi Hospodářské noviny v nové rubrice HN Exclusive.

Výsledkem analýzy dat, kterou exkluzivně pro HN zpracovaly společnosti Golem Finance a servery Realitycechy.cz a Realitymorava.cz, je dostupnost bydlení na základě objemu financování a návratnost vložené investice do bydlení v letech.

HN Exclusive: Hledáte bydlení, které je pro  vás dostupné? Který kraj je pro vaši investici nejlevnější? Za jak dlouho se vám vrátí investice do bydlení? A co si o tom myslí odborníci? - To vše najdete ve středečních HN

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se