Lidé z Ústeckého kraje mají velký zájem o práci v Německu, a to zejména v příhraničních regionech. Překážkou je však neznalost jazyka. Z úterní burzy práce, kterou poprvé společně pořádal ústecký úřad práce s úřadem práce v saské Pirně, odcházelo proto mnoho uchazečů zklamáno.
Poptávka hlavně po českých řemeslnících je přitom v sousedním Sasku vysoká, řekla krajská poradkyně EURES z Úřadu práce v Ústí nad Labem Leona Bláhová.
Na burze se představily pracovní agentury i jednotlivé firmy z Německa, Nizozemska a Švýcarska. Zájem podle zástupců společností byl velký. Hned po otevření přišlo zhruba 200 lidí, další desítky chodily během dne.
"Sešla se tu místa z oboru stavebnictví, strojírenství, pomoci v domácnosti, hoteliérství a gastronomie, byla tu i nabídka pro pečovatelky," shrnula Bláhová. Řemeslníci, kteří zvládají alespoň základy němčiny, mají podle ní obrovskou šanci práci v cizině najít.
Němčina však nadále podle Bláhové zůstává neoblíbeným jazykem. "Je to v pohraničí na pováženou, přitom nabídky jsou zajímavé," uvedla.
Lékaři i pokojské
Pracovní trh v Německu dlouhodobě do jisté míry ovlivňuje situaci na severu Čech.
"Pokud se objeví volné místo ve zdravotnictví v Pirně nebo Drážďanech, okamžitě se najde lékař, který začne uvažovat o odchodu od nás," řekl ředitel Krajské zdravotní, která sdružuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, Eduard Reichelt.
Lidé chtějí pracovat hlavně co nejblíže za hranicemi. "Bad Schandau, Pirna, v krajním případě Drážďany, musíme si spočítat, kolik dáme za cestu, jestli se nám to vyplatí," řekla Jitka z Děčína, která na burze práce hledala místo v oboru hoteliérství. Zkušenosti s prací v Německu už má.
"Dělala jsem pokojskou a pracovní podmínky byly lepší než u nás," uvedla. Hlavním důvodem, proč chce pracovat u severních sousedů Česka, je plat.
"Většina lidí, které znám, pracují za 50 korun na hodinu, v Německu je to trojnásobně víc," řekla.
Alena z Ústí nad Labem má však i špatné zkušenosti z německou pracovní agenturou.
"Stalo se mi, že mi vůbec neodpověděli na mou nabídku. Nebo jsem dělala pokojskou a slíbené peníze jsem nedostala," řekla. Obě ženy se shodly, že nejlepší je kontaktovat konkrétní firmu.
Přímý kontakt doporučovaly dnes zájemcům, mezi nimiž byli lidé všech věkových kategorií, také pracovnice obou úřadů práce. Upozorňovaly také na to, že Čech za stejnou práci v Německu musí dostat stejně zaplaceno jako Němec.
"Občas se stane, že tomu tak není, jsou to ale výjimky," uvedla Bláhová.
Ústecký kraj je nezaměstnaností nejvíce postižený region v Česku. Celostátní míra nezaměstnanosti se pohybuje okolo osmi procent, v Ústeckém kraji sahá nad 12 procent.
Práci na severu Čech hledá více než 54 000 lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist