Železniční dopravce RegioJet finišuje své přípravy na historický vstup na české koleje. Společnost ve čtvrtek uspořádala prezentační jízdu pro novináře a obchodní partnery, při které představila své žluté vlaky.

RegioJet vstoupí na český trh v pondělí, když bude operovat na trati Praha – Pardubice – Ostrava – Havířov. Jedná se o historicky první vstup soukromého doprace na české tratě, který nebude dotován státem, tedy penězi daňových poplatníků.

Firma začíná s ojetými vozy z Rakouska, které ale vypadají téměř jako nové. Vagon soupravy má kapacitu maximálně 50 osob.  Najdete v nich například kožené sedačky, koberce, klimatizaci a pro každého pasažéra jednu elektrickou zásuvku. Ve vlaku také funguje wi-fi připojení, i když je zatím slabé.

Cílem majitele Student Agency Radima Jančury je poskytnout cestujícím maximální komfort, na kterém založil  svůj byznys i v autobusové dopravě. K němu by měly přispět, podobně jako ve žlutých autobusech, stevardky. V každém vagonu tak bude jedna.

,,Stevardka tam není od toho, aby dělala služby průvodčí, ale aby se o vás starala. Každý cestující dostává zdarma vodu, noviny, časopisy, a následně si objednává italskou kávu," řekl novinářům Jančura.

 

Specifikem nových žlutých vlaků je i jídelní lístek. Jančura by totiž chtěl lidi naučit ve vlaku opět jíst. Cestující tak bude mít možnost si za nízkonákladové ceny objednat čerstvé potraviny a jídlo.

,,Cílem je naučit opravdu cestující, aby si nekupovali staré bagety na nádražích, a koupili si kvaltiní jídlo ve vlaku a vychutnávali si ho během jízdy," doplnil Jančura.

První jízda vlaku RegioJet se uskuteční v pondělí 26. září. Denně budou na trase Praha – Ostrava – Havířov jezdit tři páry vlaků. Od prosince se pak jízdní řády změní, vlaky budou jezdit každé dvě hodiny, ve špičce dokonce každou hodinu. Nejlevnější lístek vyjde na 230 korun.