Největším světovým ekonomikám hrozí prudké prohloubení nedostatku pracovních míst. Uvedla to v pondělí studie Mezinárodní organizace práce (ILO) a vyzvala vlády, aby z podpory zaměstnanosti udělaly nejvyšší prioritu ekonomické politiky.

Od finanční krize roku 2008 zmizelo ve skupině nejvýznamnějších vyspělých a rozvojových ekonomik G20 celkem 20 milionů pracovních míst, konstatuje ILO ve zprávě připravené spolu s Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pro pondělní schůzku ministrů práce G20. Podle ní je při nynějším vývoji možné, že do konce příštího roku se deficit počtu míst zvýší o dalších zhruba 20 milionů.

"Musíme ihned jednat, abychom zvrátili útlum růstu zaměstnanosti a nahradili ztracená místa," uvedl ke zprávě generální ředitel ILO Juan Somavia.

"Zaměstnanost se musí stát hlavní makroekonomickou prioritou."

Pokud se má zaměstnanost vrátit na předkrizovou úroveň, musí růst ročně v průměru o 1,3 procenta. Od roku 2010 se ale počet pracovních míst zvyšoval jen o jedno procento, uvedla ILO. Ke zlepšení organizace zdánlivě paradoxně vybídla zejména rychle rostoucí rozvojové ekonomiky Indii a Čínu, kde nebyl růst tak silný, aby stačil zvyšovat počet míst o více než jedno procento ročně.

Agentura Reuters však upozornila, že ILO má u těchto dvou zemí k dispozici za minulé desetiletí jen neúplné údaje a nemá čísla za loňský rok.

Po odečtení Indie, Číny a Saúdské Arábie, která má rovněž data jen do roku 2009, vykazuje zbytek G20 solidní růst o 1,5 procenta ročně. Z těchto zemí zaznamenaly loni Japonsko a Španělsko absolutní úbytek zaměstnanosti a menší než jednoprocentní růst měla Itálie, Francie, Jihoafrická republika a Spojené státy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist