Pražská burza zažila začátkem týdne největší dvoudenní růst od dubna 2009. Hlavní index PX, který v úterý stoupl o 3,63 procenta na 934,4 bodu, si tak od začátku týdne připsal již víc než osm procent.
Rekordní růst ale ani zdaleka nedokáže pokrýt ztráty trhů z posledních týdnů, především černého měsíce srpna. Kvůli obavám z vývoje dluhové krize v eurozóně a rizikům návratu recese do USA ztratily akcie po celém světě asi 7 bilionů dolarů, tedy desetinu celkové hodnoty, uvádí agentura Bloomberg.
Během jediného srpnového týdne investoři vybrali z globálních akciových fondů 3,5 miliardy dolarů, což byl největší týdenní odliv od krize v roce 2008.
Negativní dopady pociťuje i pražská burza, především v nižších objemech obchodování a odkládáním nových vstupů na burzu, tzv. IPO. Místo řady nováčků, na které se šéf burzy Petr Koblic těšil loni na jaře, vydala loni akcie pouze Fortuna. Naopak IPO akcií ČSOB odkládá její mateřská KBC na neurčito.
Pražská burza zatím ani neaspiruje na to, že by se stala nejvýznamnější burzou ve střední Evropě. Tuto pozici přebírá po Vídni Varšava, kde se obchoduje s desetkrát více tituly než v Praze. Burze ve Varšavě ale výrazně pomáhá politika polské vlády, která ji téměř ze sto procent vlastní.
Za vzestupem Varšavské burzy stojí mimo jiné podle šéfa pražské burzy Petra Koblice povinnost polských penzijních fondů ukládat povinné odvody do domácího kapitálového trhu.
Může pražská burza v budoucnu lépe konkurovat Varšavě a Vídni. Čekáji pražskou burzu nějaké změny?
Generální ředitel pražské burzy Petr Koblic odpovídal na dotazy čtenářů IHNED.cz.
Petr Koblic vystudoval VŠE v Praze, od roku 1993 pracoval v Živnostenské bance jako obchodník na finančních trzích a později na pozici zástupce ředitele odboru treasury. V letech 1997-1998 byl odpovědný za prodej produktů institucionálním klientům ve společnosti Patria Finance. V červnu 1998 nastoupil do společnosti CAIB Securities, a.s. jako ředitel obchodování, v roce 2000 byl jmenován členem jejího představenstva a od ledna 2002 byl jejím předsedou. Od roku 2003 pracoval jako ředitel odboru Privátního bankovnictví, cenných papírů a Asset management v HVB Bank. Do roku 2004 byl členem představenstva Asociace pro kapitálový trh. V srpnu 2004 byl zvolen předsedou burzovní komory a generálním ředitelem Burzy cenných papírů Praha. V únoru 2007 byl jmenován předsedou burzovní komory nově založené Energetické burzy Praha.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist