Plynovod Nord Stream, který bude přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa, bude uveden do plného provozu 8. listopadu. Oznámil to v pondělí na setkání s ruským premiérem Vladimirem Putinem v Novo-Ogarjovu u Moskvy šéf monopolu Gazprom Alexej Miller.

Plynovod, jehož technologické provozní testy začaly počátkem září, byl vybudován nákladem 7,4 miliardy dolarů (129 miliard korun).

Odběratelé v Evropě si od jeho vybudování slibují nižší cenu plynu, která nebude zatížena poplatky za tranzit přes východoevropské státy. Plynovod dlouhý 1124 kilometrů začíná v ruském Vyborgu a končí v Greifswaldu na severovýchodě Německa.

Ruský plyn z Baltu míří i do Česka

Už koncem letošního srpna byl napojen na německý plynovod Opal, který končí na západní české hranici. Opal naváže na budovaný plynovod Gazela protínající západní Čechy, který bude v budoucnu zásobovat i Česko.

Kapacita první linie plynovodu, která má od listopadu dodávat plyn klientům, je 27,5 miliardy krychlových metrů plynu ročně. Po dokončení druhé linie na podzim příštího roku se má kapacita zvýšit na dvojnásobek.

Šéf Gazpromu na setkání s Putinem nevyloučil, že Rusko přikročí v závislosti na poptávce k budování dalších plynovodní tras, které přivedou surovinu do Evropy přes Baltské moře. Gazprom už podle ruských médií uzavřel kontrakty na dodávku plynu přes Nord Stream s odběrateli v Německu, Dánsku, Nizozemsku, Belgii, Francii a Británii.

Pokud jde o plynovod South Stream, který má přivádět plyn do Evropy jižní cestou přes dno Černého moře do Bulharska, Srbska, Maďarska, Slovinska, Rakouska a Itálie, Rusko je podle Millera přesvědčeno o jeho ekonomické efektivitě a technické proveditelnosti. "K prosinci 2015 bude projekt dokončen a první plyn bude směřovat k zákazníkům," řekl Miller.

Putin sleduje razie EK v Gazpromu

Putin se na schůzce s Millerem zmínil i o nedávných prohlídkách, které nechala Evropská komise provést u odběratelů a dceřiných firem Gazpromu. Ruský premiér řekl, že Moskva bude další vývoj pečlivě sledovat a požádal Millera o maximální otevřenost při vyšetřování.

"Ruská vláda bude co nejpozorněji sledovat, co se děje kolem Gazpromu. Žádám vás, abyste mě o všem včas informoval," řekl Millerovi.

Poznamenal zároveň, že Gazprom by měl být ve svém podnikání maximálně otevřený. "Je třeba spolupracovat s orgány zemí, kde působíte, je nutná otevřenost, musíte pomáhat při prověrkách, předkládat objektivní a ucelené informace," uvedl předseda ruské vlády.

Naprostá většina ruského plynu dosud proudí do Evropské unie přes ukrajinské území. Ukrajina nyní řeší další plynový spor s Ruskem o cenách plynu, který by mohl způsobit jisté problémy na evropském trhu s touto surovinou. Právě Nord Stream by však mohl být únikovou variantou před opakováním plynové krize z minulých let a snížit ukrajinskou závislost.

"Plynovod by měl ročně přepravit zhruba 20 miliard krychlových metrů plynu, které nyní procházejí přes Ukrajinu, tedy nás jakákoliv případná krize neohrozí," poznamenal prezident České plynárenské unie (ČPU) Oldřich Petržilka.

MAPA: Trasa plynovodu Nord Stream po dně Baltu

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist