Dlouhé roky to nešlo. Během posledních několika dní však České dráhy snížily ceny a zlepšily služby. Nejnovější zbraní v boji o zákazníky se stanou rychlovlaky Pendolino.

Od prosince budou v dopravní špičce na trase mezi Prahou a Ostravou nasazovány každou hodinu.

Za to vše ale cestující nevděčí šéfovi Českých drah Petrovi Žaludovi. Může za to konkurence, která se v železniční dopravě objevila po nástupu žlutých vlaků podnikatele Radima Jančury. Střet obou firem je stále tvrdší. Už se do něj vložil i antimonopolní úřad.

"Konkurence má strach z našich pendolin, proto pan Jančura říká, jak jsou špatná. Ona jsou ale o čtyřicet minut rychlejší než jeho vlak, je tam dobrý servis a lidé jsou spokojení. A vlak je vytížený i po jeho nástupu na trať,“ řekl Žaluda. "Od prosince budou jezdit každou hodinu, a to bude mazec," plánuje.

Pendolino kvůli tomu přestane jezdit z Prahy do Brna a dále do Bratislavy. „Musíme se s konkurencí vypořádat našimi zdroji a je jasné, že nové vlaky půjdou primárně tam, kde konkurence je,“ vysvětluje změny Žaluda. O trať z Prahy do Brna se přitom RegioJet také uchází.

Teď ale musí šéf ČD svůj boj s konkurencí vysvětlovat antimonopolnímu úřadu. Ten ve středu začal zkoumat, zda dráhy nezneužívají svého dominantního postavení na trhu.

České dráhy doufají, že cestující budou preferovat vlak, který trasu mezi Prahou a Ostravou urazí o čtyřicet minut rychleji než vlaky EuroCity a InterCity. Ve hře je přitom i snížení nebo úplné zrušení dvousetkorunového příplatku za tento typ vlaku. Zatím ale ještě není rozhodnuto.

Podnikatel Radim Jančura, který od minulého pondělí provozuje mezi Prahou a Ostravou vlaky RegioJet, tvrdí, že pendolina jsou nyní pro České dráhy ztrátová. A pokusí se jim konkurovat devíti páry vlaků, které mezi Prahou a Havířovem (některé zajedou až do Žiliny) od prosince nabídne. Přitom slibuje, že do měsíce k současným třem spojům přibude čtvrtý.

Více o souboji na kolejích a kompletní rozhovor s šéfem ČD Petrem Žaludou čtěte ve čtvrtečních HN.

Čtěte více v Hospodářských novinách