Americký Senát v úterý schválil kontroverzní návrh zákona, jenž má umožnit vládě automaticky uvalovat clo na výrobky ze zemí, které podporují svůj vývoz tím, že podhodnocují svou měnu. Opatření je jednoznačně namířené proti Číně, kterou USA obviňují z udržování slabého jüanu.
Čínské ministerstvo zahraničí reagovalo varováním, že by tím mohlo být oslabeno společné úsilí o oživení světové ekonomiky, a vyzvalo vládu prezidenta Baracka Obamy, aby se zákonu vzepřela.Plán má i tak nejisté vyhlídky na přijetí v Kongresu. Ve Sněmovně reprezentantů jsou totiž v jednoznačné převaze republikáni, kteří alespoň doposud spíše dávali najevo, že o rozpoutání obchodní války s Čínou nestojí.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes zopakoval stanovisko Pekingu, že jde o porušení pravidel Světové obchodní organizace (WTO).
Postoj Obamy je nejasný
Cílem senátorů, z nichž 63 podpořilo návrh a 35 se vyslovilo proti, je vyvinout nátlak na Čínu, aby svou měnovou politiku přehodnotila. Podle některých názorů je jüan podhodnocený až o 40 procent, což skýtá čínským vývozcům nepřiměřené výhody a ničí v USA pracovní příležitosti.
Nejednoznačný je také postoj amerického prezidenta Baracka Obamy, který minulý týden ve čtvrtek obvinil Čínu, že hazarduje s mezinárodním obchodem a poškozuje Spojené státy, když udržuje slabou čínskou měnu. Odmítl však zatím podpořit zmíněný návrh zákona.
Zatím nejsilnější možný kandidát republikánů v prezidentských volbách v příštím roce Mitt Romney, který prosazuje agresivní zahraniční politiku, v úterý dal najevo, že by zákon podepsal. Pro Obamu by šlo ale podle agentury Reuters o dilema, protože by si zkomplikoval postavení v řešení problémů například kolem Severní Koreje a Íránu, kde potřebuje čínskou podporu.
Čína odmítá všechna nařčení
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se v úterý neodvážila předpovídat, jak to nakonec s prosazení zákona dopadne. Podotkla nicméně, že jeho schválení v Senátu je projevem velkého zklamání nad stávající situací.
Zastánci navrhované legislativy tvrdí, že posílení čínské měny by snížilo deficit USA v obchodování s Čínou a vytvořilo pro Američany nová pracovní místa.
Čína opakovaně odmítá obvinění, že její politika je zodpovědná za obchodní nerovnováhu a vysokou míru nezaměstnanosti v USA. Tvrdí, že skutečným viníkem jsou strukturální problémy americké ekonomiky.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist