Ze zápisu z dvoudenní schůzky výboru Fedu z 20.-21. září vyplývá, že američtí centrální bankéři zvažovali v minulém měsíci i další - už třetí vlnu - nákupů státních dluhopisů. Nakonec k tomu ale nedošlo.

Výbor na zasedání zvažoval řadu možných kroků, které by zmírnily finanční podmínky a podpořily tím ochabující ekonomiku. "Většina členů se shodovala, že změny v ekonomickém výhledu opravňují k určitému dodatečnému zmírnění měnové politiky, aby se podpořilo oživení," píše se v dokumentu.

Proti jakémukoli dalšímu zásahu se postavili tři členové, zatímco dva jiní požadovali nové kolo čistých nákupů dluhopisů.

Fed nakonec rozhodl, že podpoří ekonomiku pouze úpravami svého portfolia v podobě nákupů dluhopisů s delší splatností za 400 miliard dolarů (asi 7,1 bilionu Kč) z výnosů prodeje papírů s kratší splatností. Záměrem je snížit dlouhodobé úrokové sazby, které jsou důležité pro firemní investice a pro refinancování hypoték.

 

Fed po finanční krizi uskutečnil už dvě kola nákupů dluhopisů a dalších aktiv. Zvýšil si tím bilanci o téměř dva biliony dolarů a zvláště kvůli druhému kolu prováděnému rok a půl po konci ekonomické recese se stal terčem domácích i zahraničních kritiků. Zářijové rozhodnutí by na bilanci Fedu už nemělo mít vliv.

V první polovině tohoto roku se Fed snažil podpořit ekonomiku nákupy státních dluhopisů za 600 miliard dolarů. Výkon americké ekonomiky však právě v prvním pololetí výrazně zpomalil a upadl téměř do stagnace.

Fed po zářijovém zasedání upozornil na to, že ekonomiku ohrožuje stále riziko zpomalení. Minulý týden šéf Fedu Ben Bernanke v Kongresu prohlásil, že růst americké ekonomiky už se téměř zastavil a hospodářství je na pokraji stagnace. Dal ale najevo, že Fed je připraven k další podpoře ekonomického růstu.