Skupina republikánů v Kongresu varovala americkou centrální banku (Fed) před dalšími kontroverzními zásahy do ekonomiky. K neobvyklému kroku se republikáni odhodlali v předvečer dne, kdy by měl Fed oznámit další kroky v měnové politice, které by měly teoreticky poskytnout podporu stagnující ekonomice.

Republikáni v dopise šéfovi Fedu Benu Bernankemu označili neortodoxní politiku Fedu na podporu ekonomického růstu a zaměstnanosti za neúčinnou.

"Není nijak zřejmé, že by poslední kolo kvantitativního uvolňování, které Federální rezervy podnikly, uvolnilo cestu ekonomickému růstu nebo snížilo míru nezaměstnanosti," uvádí se v dopise skupiny vedené předními republikány v obou komorách Kongresu.

Takovéto přímé doporučení se z Kongresu vůči centrální bance ozývá jen velmi zřídka. Republikáni i někteří nezávislí pozorovatelé však mají už déle pocit, že Bernanke svůj osud až příliš spojil s osudem dosavadního prezidenta Baracka Obamy, což může celou instituci kompromitovat a podkopat její nezávislost.

Obama ke svému znovuzvolení v příštím roce potřebuje výrazné oživení ekonomiky a trhu práce, to se ale ani po více než dvou letech od konce recese stále nedostavuje a ekonomika naopak letos prudce zpomalila růst.

Fed výtky nekomentoval

Proti Bernankeho expanzivní měnové politice vzniká odpor i uvnitř Fedu. Na srpnovém zasedání výboru se proti návrhu držet úrokové sazby na nule ještě dva roky postavili hned tři jeho členové.

Fed uvedl, že dopis přijal a žádný komentář k němu nemá. Všeobecně se čeká, že měnový výbor Fedu dnes po dvoudenním zasedání nechá úrokové sazby na dosavadním rekordním minimu těsně nad nulou a přijme některé nové kroky, které by měly snížit dlouhodobé úrokové sazby a podpořit úvěrovou aktivitu.

Fed na konci roku 2008 uprostřed hluboké finanční krize a ekonomické recese srazil klíčový krátkodobý úrok na nulu až 0,25 procenta a poté ve dvou vlnách "kvantitativního uvolňování" do ekonomiky nalil asi dva biliony dolarů.

Své kroky hájil tím, že bez této podpory by ekonomice hrozila ničivá deflace.

Republikánští zákonodárci se však obávají, že další vlna tištění nových peněz nejenže nebude opět k ničemu, ale může ekonomice spíš uškodit.

"Máme vážné obavy, že další zásah Federálních rezerv by mohl zesílit současné problémy nebo dál poškodit americkou ekonomiku," píše se v dopise.

Zásahy Fedu se stávají převolebním tématem

Před rokem, Fed rozhodl o nákupech státních dluhopisů za celkem 600 miliard dolarů, což vyvolalo rovněž kritiku republikánů, ale i řady politiků a finančních činitelů rozvojového světa v čele s Čínou, kde kroky Fedu výrazně zkomplikovaly tamní měnovou politiku.

Poukazovalo se na to, že masivní tištění peněz v USA zesiluje ve světě inflaci, protože zvyšuje spekulativní poptávku po komoditách a tím zvyšuje jejich ceny. V prvních měsících roku, kdy Fed své operace provozoval, také prudce rostly světové ceny komodit jako potravin a ropy, zatímco americká ekonomika zabředla dál do stagnace.

Zásahy Fedu se už staly v USA tématem předvolební kampaně. Minulý měsíc texaský guvernér a republikánský kandidát Rick Perry prohlásil, že další Bernankeho aktivistické zásahy by považoval za "zradu" a další přední kandidát Mitt Romney řekl, že by Bernankeho znovu do čela Fedu nejmenoval.