Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti 24 italských bank a dalších finančních institucí. Svůj krok zdůvodnila zvýšeným napětím na finančním trhu a horšími ekonomickými vyhlídkami země.

S&P přitom před měsícem snížila státní rating Itálie o jeden stupeň na známku A a den poté zhoršila ratingy sedmi předních italských bank včetně největší UniCredit.

Úterním krokem reagovala agentura na možné dopady zhoršení makroekonomické a finanční situace v zemi na bankovní sektor.

"Podle našeho názoru vedlo obnovené napětí na trzích v periferních zemích eurozóny, zejména v Itálii, spolu s horšími vyhlídkami ekonomického růstu k dalšímu zhoršení provozního prostředí italských bank," uvedla S&P.

Agentura Moody´s snížila rating Itálie. Žádné překvapení, reagoval Berlusconi - čtěte ZDE

S&P minulý týden snížila ratingy deseti španělských bank, včetně největších Santander a BBVA.

Na finančních trzích vládnou letos obavy, že dluhová krize se může Řecka a dalších malých ekonomik eurozóny přenést do třetí a čtvrté největší ekonomiky měnové unie.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru