Vláda na středečním jednání schválila návrh novely zákona o investičních pobídkách, podle níž by strategičtí investoři mohli od státu dostávat přímé dotace na své projekty.

Zatímco nyní mohou investiční pobídky získat jen projekty orientované na výrobu, díky schválené novele by je mohly čerpat také společnosti zabývající se výzkumem, vývojem nebo strategickými službami.

"Cílem novely je přilákat do ČR společnosti zaměřené na náročné technologie nebo služby, jako jsou vývojové laboratoře velkých firem nebo významná softwarová centra," sdělil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Změna systému investičních pobídek podle něj souvisí s vládou schválenou strategií na zvýšení konkurenceschopnosti ČR.

Sleva na dani by se měla zrušit, myslí si ministerstvo financí

Novela prodlužuje také dobu čerpání slevy na dani z příjmů z nynějších pěti na deset let. Kvůli tomuto bodu nesouhlasilo se změnou zákona ministerstvo financí. Domnívalo se, že je v rozporu se snahou vlády zrušit většinu daňových výjimek. Rozeslalo proto do připomínkového řízení návrh novely, která měla slevu na dani pro investory zrušit. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) by ale měla být tato pobídka zachována.

"Investiční pobídky jsou důležitým nástrojem vlády k povzbuzení a motivaci investorů realizovat zde své investiční záměry. Podpora ve formě slevy na dani by tak měla mít pozitivní vliv i na státní rozpočet," uvedl úřad.

"Maximální výše podpory je vždy přesně daná a není možné ji překročit. Ani navrhované prodloužení slevy na dani tedy nijak nezmění její maximální výši. Ta zůstane stejná jako doposud, firmy ale získají větší flexibilitu při plánování svých projektů" doplnil Petr Očko z MPO.

Podpoříme podnikání napříč obory

Aby společnosti, které se v ČR rozhodnou vybudovat nebo rozšířit své technologické centrum, investiční pobídky získaly, musejí vytvořit alespoň 50 nových pracovních míst a investovat nejméně deset milionů korun. Pokud chtějí na pobídky dosáhnout firmy ze sektoru strategických služeb, musejí vytvořit nejméně 40 nových pracovních míst, když budují centrum pro vývoj softwaru, nebo minimálně 100 nových pracovních míst, pokud se věnují jiné činnosti.

"Díky inovovanému systému investičních pobídek bude Česká republika schopná podpořit podnikání napříč všemi klíčovými obory, nehledě na velikost firem," myslí si Kocourek.

Ministerstvo průmyslu v novele zároveň rozšířilo výčet regionů, ve kterých mohou investoři čerpat přímé dotace na vytváření nových pracovních míst a na školení a rekvalifikaci zaměstnanců. Novela rovněž zvýšila podporu na tvorbu nových pracovních míst z 50 tisíc na 200 tisíc korun na jedno nově vytvořené pracovní místo.

Hodnota investic zprostředkovaných agenturou CzechInvest, která v roce 2009 činila 16,9 miliardy korun, vloni klesla na 16,25 miliardy. Počet investičních projektů se v roce 2010 naopak zvýšil na 209 z předloňských 186. Nejvíce investorů pocházelo z Česka.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru