Evropský fond finanční stability bude moct nakupovat dluhopisy zemí eurozóny. Země ale bude muset prokázat, že její dluh je dlouhodobě zvládnutelný.

Tudíž budou snižovat deficit, nebudou mít žádné problémy s insolvencí bank a také bude muset respektovat příslib snižování makroekonomické nerovnováhy.

O tom, že euroval bude nakupovat na sekundárním trhu státní dluhopisy, informuje agentura Reuters. Odvolává se na návrh pravidel fungování fondu.

Kurz eura na zprávu zareagoval silným růstem, a měna tak smazala všechny ranní ztráty.

Dokument předpokládá, že záchranný fond eurozóny bude moci k nákupu dluhopisů na sekundárním trhu použít veškerou úvěrovou kapacitu, kterou v té chvíli bude mít volnou.

Záchranný fond bude moci nakoupené státní dluhopisy prodat zpět na trhu, jakmile se situace zklidní a budou příznivější ceny.

Pokud se tak nestane, EFSF bude moci dluhopisy držet až do splatnosti, což ale výrazně sníží jeho schopnost včas a dostatečně reagovat na vývoj trhu.

Země, která bude chtít pomoci fondu využít, ale nejprve bude muset podat žádost. Schválit ji bude muset Evropská centrální banka a ministři financí zemí eurozóny.

Na pravidlech a výši eurovalu se nemohou dohodnout Francie a Německo a nic na tom nezměnila ani schůzka špiček EU za účesti Nicolase Sarkozyho a Angely Merkelové. Přitom v neděli se koná summit eurozóny, na kterém obě země chtěly představit společený plán záchrany eurozóny.

Návrhem dokumentu se podle Reuters bude v pátek zabývat schůzka ministrů financí zemí eurozóny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist