Tuzemským trhem čerpacích stanic se šíří nová vlna daňových podvodů. Hitem podvodníků se v minulých měsících stal prodej pančované nafty, dovezené z Polska. Stát přichází v tomto případě o část spotřební daně i DPH. Podle zjištění celní správy se jen za tři poslední měsíce mohlo k tuzemským čerpacím stanicím dostat v tomto případě možná víc jak deset miliónů litrů ošizené nafty. Podvody už trvají ale mnohem déle.
„Máme podezření na několik polských firem, které v blízkosti hranic s Českou republikou nakupují naftu v režimu podmíněného osvobození od daně a chemickou cestou z ní vytvářejí mazací oleje. Ty se pak dovážejí zpět k nám,“ uvedla ve čtvrtek při odborné konferenci Petrol Summit v Praze šéfka odboru spotřebních daní na Celní správě Jitka Danielová.
Podvodníci využívají skutečnosti, že mazací olej, pokud není určen k pohonu motorů nebo vytápění, nepodléhá daňové povinnosti. V tomto případě však ale u čerpacích stanic po celé republice končí. Nejčastěji smíchaný s klasickou motorovou naftou.
Prodejci paliv i dopravci se spojili - chtějí, aby stát zavedl profesionální naftu - čtěte ZDE
Navýšení státních krizových rezerv zvedne ceny benzinu až o 30 haléřů - čtěte ZDE
Na jediném litru mazacího oleje, prodaného u pump jako nafta, ušetří podvodníci necelých 11 korun spotřební daně a k tomu ještě kolem pěti korun DPH.
4-8 miliard korun
je odhad daňových úniků, které způsobují podle odhadu MF ročně státu podvodníci se spotřební daní a DPH
Hrozí poškození motoru
O závažnosti případu svědčí i to, že o něm už jednali osobně ředitelé celních správ Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Odhaduje, že pančování způsobilo loni zhruba čtyřmiliardovou daňovou ztrátu. „Neumíme ale rozlišit, přesně jaká část z toho je ztrátou přímo v České republice a jaká část takto ošizených daní připadá na okolní státy. Tohle nezdaněné palivo migruje velmi často přes hranice,“ říká Danielová.
Jakkoliv je mazací olej svým složením a vlastnostmi podobný naftě, může jeho natankování podle manažera kvality ve společnosti Benzina a experta České asociace petrolejářského průmyslu Václava Louly v některých případech způsobit i vážné poškození motoru. „Pokud se podaří odhalit konkrétní viníky, budeme žádat jejich přísné potrestání,“ reaguje Loula.
Více čtěte v pátečních HN.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist